banner39

Mart'ta 27 bin işçinin maaşını devlet ödedi

Kısa çalışma ödeneği, kriz sebebiyle durgunluk yaşayan firmaların can simidi olmaya devam ediyor.

Arşiv 07.04.2009, 18:39 07.04.2009, 18:39
Mart'ta 27 bin işçinin maaşını devlet ödedi

Kısa çalışma ödeneği, kriz sebebiyle durgunluk yaşayan firmaların can simidi olmaya devam ediyor. Türkiye İş Kurumu'nun verilerine göre mart ayında krizdeki işletmelerde 27 bin 449 işçinin maaşını devlet ödedi.

Bu kişilere toplam 12 milyon 396 bin 559 TL ödeme yapıldı. Kısa çalışma ödeneğinden yararlananların sayısı geçen ay 7 bin olmuştu. Bir önceki ay ise bu rakam sadece 650 kişiydi.

Türkiye İş Kurumu'nun verileri, kısa çalışma ödeneğinden yararlananların sayısının katlanarak arttığını ortaya koydu. Kısa çalışma ödeneğinden yararlananların aldığı maaşın alt sınırı 400, üst sınırı ise 800 TL.

Kimin ne kadar ödenek alacağı, brüt maaşına göre değişiyor. Hükümetin küresel ekonomik krize karşı aldığı önlemlerin başında kısa çalışma ödeneği eliyle reel sektörün desteklenmesi geliyor.

Buna göre kriz sebebiyle zora giren firmalarda maaşlar bir süreliğine devlet tarafından ödeniyor. Böylece işverenin istihdam yükü hafifletilerek işçi çıkarması önleniyor.

Çalışanlar ise işsiz kalmak yerine az da olsa maaş alıyor. Kısa çalışma ödeneğinin cazip hale getirilmesi için maaş alma süresi 3 olan süre 6 ay çıkarılmıştı. Aylık ücretlere de yüzde 50 zam yapılarak alt sınır 266 liradan 400 liraya, üst sınır ise 533 liradan 800 liraya yükseltilmişti.

Kısa çalışma ödeneği, ekonomik kriz sebebiyle zora giren firmalarda işlerin kısmen ya da tamamen durması halinde devreye giriyor. Zora giren firmalar, Türkiye İş Kurumu'na başvurup kısa çalışma ödeneğinden faydalanabiliyor.

İş Kurumu ise başvuruları Çalışma Bakanlığı'na bildiriyor. Bakanlık müfettişleri, işyerlerinde yapılan incelemede çalışma sürelerinin kriz sebebiyle azaldığını tespit ederse bu firmalara kısa çalışma ödeneği veriliyor.

Öte yandan küresel kriz sebebiyle işini kaybedenlerin artması, işsizlik maaşı alanların sayısının da hızla yükselmesine yol açıyor. Mart ayında 311 bin kişiye 108 milyon 421 bin TL işsizlik maaşı ödendi.

Önceki ay ise işsizlik maaşı alanların sayısı 281 bin kişi olmuştu. Geçen yılın aynı dönemine göre kıyaslandığında da işsizlik maaşı alanların sayısının yaklaşık üç kat arttığı görülüyor. 2008'in Mart ayında 121 bin kişiye işsizlik maaşı ödenmişti.

Ancak işsizlik maaşı alanların sayısındaki artışın, önceki aylara göre kısmen yavaşladığı görülüyor. Mart ayında işsizlik maaş alanların sayısı 30 bin artarken şubat ayında bu rakam 37 bin, ocakta ise 51 bin kişi artmıştı.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?