banner15

Maruf: Türkiye İsrail'in OECD üyeliğini veto etsin

Filistin Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, İsrail'in OECD üyeliğinin veto edilmesi için Türkiye'ye çağrıda bulundu

Maruf: Türkiye İsrail'in OECD üyeliğini veto etsin


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail’in Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyeliği başvurusunun sonuçlanmasına günler kala, Arap kamuoyu ve Avrupa’daki Müslüman teşkilatlardan Türkiye’ye bu üyeliği veto etmesi yönünde çağrılar geliyor.

Kendisine Ürdün’ün başkenti Amman’dan ulaştığımız Filistin Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, İsrail’in bu örgüte üyeliğini veto etmesi yönünde Türkiye hükümetine çağrıda bulunduklarını açıkladı.

Filistin Büyükelçisi Maruf, İsrail yönetiminin barış süreci noktasındaki tavrı karşısında böyle bir üyeliğin onaylanmasının kabul edilemeyeceğini belirtirken Türkiye hükümetinden de bu üyeliği veto etmeleri noktasında talepleri olduğunu söyledi.

Nebil Maruf ayrıca İsrail’in bu örgüte alınmasının Arap ülkelerinin çıkarlarını zedelediği, zira İsrail’in örgüte üyeliği durumunda Arap ülkelerin bu örgüte alınmaları noktasında her zaman için İsrail’in vetosu yahut ağır şartları ile karşı karşıya kalabileceklerini kaydetti.

Öte yandan İngiltere merkezli ve BM nezdinde faaliyet yürüten İslami İnsan Hakları Komisyonu, İsrail’in adaylığının veto edilmesi noktasında başlattığı kampanya çerçevesinde Avrupalı Müslüman bir heyetle Ankara'ya geliyor. Heyetin Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yanısıra çeşitli önde gelen siyasilerle de görüşmesi bekleniyor.

OECD’de tam üyelik için Rusya, Slovenya, Estonya ve Şili'nin yanı sıra İsrail sırada bekleyen ülkeler arsında. OECD toplantısında her üye ülkenin veto hakkı var. Bu nedenle İsrail, yoğun bir lobi faaliyeti yürütüyor. Ancak eğer üye ülkelerden Türkiye ya da başka bir ülke veto ederse, İsrail'in çabaları başarısız olacak.

Ekonomik Kalkınma ve Kalkınma İşbirliği Örgütü, 14 Aralık 1960 tarihinde imzalanan Paris Sözleşmesi'ne dayanılarak, 1961'de kuruldu. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra 1948 yılında kurulan Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün yerine kurulan OECD, üye ülkelerin refah ve kalkınması için çalışmalarda bulunurken, üye ülkelerin dış ticaretinin geliştirilmesine de katkıda bulunuyor. Örgüte üye olan ülkelerin demokrasi, insan hakları ve yurttaş özgürlüğüne bağlı olması şartı koşuluyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2010, 15:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35