banner39

Marx tiyatro sahnesinde

Oyunun amacı, izleyicilerin ünlü Alman düşünür Karl Karx'ın eseri Das Kapital'i anlamaları.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Marx tiyatro sahnesinde

Alman tiyatro grubu Rimini Protokoll, Karl Marx’ın 1867’de basılan Das Kapital’i oyunlaştırdı. Sekiz amötör oyuncu sahnede kendi deneyimlerinden ve bildiklerinden de faydalanarak Kapital’i tiyatro seyircilerine anlatmaya çalışıyor.

Alman tiyatro grubu Rimini Protokol, Karl Marx’ı sahneye çıkardı! Tiyatroya yeni açılımlar kazandırdıkları için Almanya’da hayli tanınan, profesyonel değil, amatör oyunculardan oluşan tiyatro grubu Rimini Protokoll, Karl Marx: Das Kapital. Cilt 1 adlı oyunu sergiliyor. Adından da anlaşılacağı gibi Mark ve Kapital üzerine. Karl Marx: Das Kapital. Cilt 1, hem kitabı hem de ‘kapital’i yani parayı anlatan bir oyun. Sermaye-emek çelişkisi, üretim biçimleri, sınıf çatışması, artı değer, meta, değişim ve kullanım değeri gibi kavramlar üzerinde duruluyor. Oyun şimdilerde Almanya’nın Düsseldorf kentinde sahneleniyor.

Oyun için Rimini Protokoll’ün yaratıcıları yönetmenler Helgard Haug ve Daniel Wetzel, Das Kapital’i okumuş ya da Marksist ideolojiyle tanışmış yüz kişiyle konuşup bunlar arasından sekiz kişiyi sahne çıkarmaya karar verdi. Ve birkaç hafta süren yoğun provalardan sonra  amatör oyuncular tiyatro seyircisiyle buluşmaya hazır hale geldi.

Oyuncular kendi öykülerini anlatıyor

Belgesel tiyatro kategorisindeki oyunun asıl amacı, Marx’ın bilimsel sosyalizmin temellerini attığı, birçok kişi için anlaşılmaz ve içinden çıkılmaz olan Kapital’i insanlara görsel, kolay kavrayabilecekleri bir şekilde anlatmak. Sahnedekiler kendi yaşamışlıkları, kendi deneyimleriyle oyunu zenginleştiriyor. Her oyuncu sahnede kendi hikayesini anlatıyor. Oyunculardan biri, Letonyalı bir sinemacı, izleyicileri yıllar öncesine, kendisinin kapital yani sermaye yeni para sıkıntısı yaşadığı günlere götürüyor. Kendini eski bir kumarbaz olarak tanıtan başka bir oyuncuysa parayla yükselişini ve düşüşünü anlatıyor. Oyuncu kadrosunda yer alan gözleri görmeyen bir oyuncu da ‘paranın sesinin’ kulaklarında nasıl yankılandığını izleyicilerle paylaşıyor.

Kesin bir senaryo yok. Oyuncular doğaçlama oynadığından her temsil bir öncekinden farklı oluyor. İzleyiciler de de oyuna katılıyor. Kendilerine dağıtılan Kapital’i okuyup oyuncularla tartışmaları isteniyor.

 

Kaynak: DW

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?