banner39

Mashadov’un Eşi: Kocam Çatışmada Değil Barış Masasında Öldürüldü

Çeçen lider şehit Aslan Mashadov’un çatışmada değil Rus heyetle görüşmelerde bulunduğu sırada öldürüldüğü bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mashadov’un Eşi: Kocam Çatışmada Değil Barış Masasında Öldürüldü

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayımlanan El Beyan gazetesinin haberine göre Ürdün’de yaşayan bir Çeçen lider, Mashodov’a yönelik suikast eyleminin Rus yetkililerin açıkladığı gibi 8 Martta değil, 6 Martta yapıldığını ve Mashadov’un eşiyle yapılan telefon görüşmesinde kendisinden suikastin üçüncü tarafın gözetiminde Ruslarla siyasi görüşmelerde bulunulduğu esnada gerçekleştiği bilgisinin alındığını belirtti.

Haberde Mashadov’un eşinin şu ifadelerine yer verildi:‘Görüşmeler Mashadov’un şehadetinden üç gün önce başlamıştı ve beraberinde sadece üç arkadaşı vardı. Ayrıca kendisi silah taşımıyordu. Ekranlara yansıyan silahlar ve Çeçen iletişim araçları gerçek değil. Çünkü Mashadov öldürüldükten sonra başka bir yere götürüldü ve operasyon Rus işgalinin açıkladığı gün olan 8 Marttan iki gün önce gerçekleştirildi.’

Öte yandan Ürdün’deki ‘Çeçen Cumhuriyeti Dostları Cemiyeti’ başkanı Semih Beyinov yaptığı açıklamada Rus kuvvetlerinin Mashadov’a yönelik suikastle, Kremlinin bedelini ağır ödeyeceği büyük bir hata işledikleriniifade ederek suikast eyleminin, Çeçen direnişi saflarındaki sertlik yanlısı güçlere Ruslara karşı sivil ve askeri ayırımı yapmaksızın intikam eylemleri düzenlemeleri için kapıları sonuna kadar açtığını belirtti.

Diğer yandan Çeçenistan’taki Rus ordusu, Çeçen topraklarında bir askeri helikopterinin düşmesi sonrası en az 14 askerinin öldüğünü açıkladı.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?