Masonlar 'Büyük Üstad' Evcilerli'yi istifaya zorladı

Mason Locası'nın "Konvan"ında, delegeler ibra etmeme tehdidi yapınca, Büyük Üstad Salih Evcilerli istifa sözü verdi.

Masonlar 'Büyük Üstad' Evcilerli'yi istifaya zorladı


 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Mason Derneği’nin genel kurulu anlamına gelen konvan’la ilgili bilgi veren üst düzey bir mason, “Konvan’da çok kötü şeyler oldu, Türkmasonluğu böyle rezillik görmedi” dedi.

Habertürk Gazetesi'nin haberine göre, 100 yılı aşkın tarihi ve 12 bini aşkın üyesi olan “Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası”, geçen cumartesi “skandal” bir gün yaşadı. İstanbul Hilton Oteli Convention Center’da düzenlenen ve masonların “Konvan” adını verdiği seçimsiz mali genel kurulda temsilciler ikiye bölündü. Olaylar, 4 yıl önce yolsuzluk gerekçesiyle locadan ihraç edilen eski Büyük Üstad Kaya Paşakay ile eski Genel Sekreter Koray Darga ve eski Genel Sayman Prof. Sait Sevgener’in locaya geri alınması nedeniyle çıktı.

‘BURADAN GİDİN’

Yaklaşık bir yıl önce beraat eden üç eski mason, aklandıkları gerekçesiyle şimdiki Büyük Üstad Salih Evcilerli tarafından şubat ayında locaya geri alındılar. Kaya Paşakay ve çalışma arkadaşları Koray Darga ve Sait Sevgener’in tüm haklarıyla locaya geri alınması ve Konvan’a da katılmaları, ihraç kararı verilen dönemde Büyük Üstad olan Asım Akin ve çevresindeki bazı masonlar tarafından şiddetle eleştirildi. Üç eski masona “Buradan gidin” diye bağırıldı. Ayrıca iade-i itibarı veren şimdiki büyük üstad Salih Evcilerli’nin de istifası istendi. Kaya Paşakay, bu tepkiler üzerine Konvan’ı terk etti.

10 ayrı ülkeden yabancı mason heyetlerinin de izlediği toplantıda, Büyük Üstad Salih Evcilerli ve yönetimi, “İbra edilmeme” tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Evcilerli bu gelişme üzerine sözlü olarak istifa ettiğini beyan etti. Ve ortam yumuşadı. Masonlar, 4 yıl önce hakkındaki yolsuzluk iddiası nedeniyle locadan atılan Kaya Paşakay’ı, 2 yıl sonra akladı diye şimdiki Büyük Üstad Salih Evcilerli’yi zorla istifa ettirdi.

İLGİLİ HABERLER:

Üç Mason yönetici beraat etti

 
 
Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 17:26
banner53
YORUM EKLE

banner39