banner39

Mayıs ayında kadın filmleri festivali

34 ülkeden 137 kadın yönetmenin yeralacağı Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, bu yıl 10-20 Mayıs günleri arasında düzenlenecek

Arşiv 06.04.2007, 14:49 06.07.2018, 09:31
Mayıs ayında kadın filmleri festivali

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, bu yıl 10-20 Mayıs günleri arasında seyirciyle buluşacak. Festival kapsamında 34 ülkeden 137 kadın yönetmenin toplam 149 filmi izlenime sunulacak.

10. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, yine dünyanın dört köşesinden kadın filmleriyle seyirciyi selamlamaya hazırlanıyor.

Uçan Süpürge Onur Ödülü'ne bu yıl ünlü sinema sanatçısı Müjde Ar değer bulundu.

Festival kapsamındaki ''Sinemamız'' bölümünde Müjde Ar'ın başrolünü oynadığı 4 film yer alıyor.

Festival kapsamındaki Bilge Olgaç Başarı Ödülleri ise, bu yıl seslendirme sanatçısı Nevin Akkaya ile Saniye Hün ve oyuncu Güler Ökten'e verilecek.

Festival çerçevesindeki ''Bir Ülke'' bölümünün bu yılki konuğu Macaristan olacak.

''İtalya'nın Çılgını: Lina Vertmüller'' adlı bölümde de Oscar ödülü kazanan ilk kadın yönetmen olan Vertmüller'in daha önce çoğu Türkiye'de gösterim şansı bulamamış 6 filmi izleyiciyle buluşacak.

''Hindistan'ın Bağımsızı: Aparna Sen'' isimli bölümde de Hindistan'ın ''paralel sinema'' olarak adlandırılan bağımsız sinemasının en önemli temsilcilerinden biri olan Aparna Sen'in filmleri sunulacak.

''Balkanların Sessiz Çığlığı: Binka Jeljazkova'' bölümü ise ülkesi Bulgaristan'da kadın sinemacıların öncülerinden olan Jeljazkova'nın sıradışı sinema serüvenini 2 filmle gözler önüne serecek.

Festivalde her yıl yer alan bölümlerden olan ''Her Biri Ayrı Renk'', dünyanın dört köşesinden kadın yönetmenlerin son birkaç yıl içinde çektikleri filmleri Başkent seyircisiyle buluşturuyor.

Bu gösterim kapsamındaki 14 filmden biri, Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Jürisi'nin ödülünü kazanacak.

Festival kapsamındaki ''On Yılın En İyileri'' bölümü ise kapsamlı bir anket çalışması sonucunda oluşturuldu. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin danışma kurulu, sinema yazarları, akademisyenler ve festivalin daimi izleyicilerinin verdiği oylarla başlangıcından bugüne festivalde gösterilmiş filmler arasından en iyi on film seçildi.

''Benim Annem, Güzel Annem'' başlıklı bölümde ise annelik üzerine filmler yer alacak.''Öncü Kadınlar'' başlığı altında da 3 belgesel gösterilecek.''Gülmesini de Biliriz'' başlıklı bölüm, Uçan Süpürge'nin de kurucu üyeleri arasında yer aldığı Avrupa Kadın Filmleri Festivalleri Ağı ile birlikte oluşturuldu.

Bu bölümde, dünyadaki tüm kadın filmleri festivallerini dolaşacak olan 12 film yer alıyor.''İran Canlandırmaları'' başlıklı bölümde ise İranlı kadın animasyoncuların13 canlandırma filmi yer alacak.

''Kısa Olmazsa Olmaz'' bölümünde çeşitli ülkelerden kadın yönetmenlerin çektiği 41 kısa film gösterilecek.Canlandırma sinemasının son örneklerinin yer aldığı ''En Hayaller'' ve Türkiye'den örneklerin ağırlıkta olduğu belgesellere ayrılan ''En Gerçekler'' bölümleri ise festival programının diğer başlıkları olacak.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?