banner39

Mayıs'ta Türkiye Baykal'ı ve İsrail baskınını konuştu

Medya Takip Merkezi'nin raporuna göre, geçen ay Türkiye CHP'de yaşananları ve İsrail'in kanlı baskınını konuştu

Arşiv 03.06.2010, 12:03 03.06.2010, 12:06
Mayıs'ta Türkiye Baykal'ı ve İsrail baskınını konuştu


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) her ay düzenli olarak, 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesini takip ederek derlediği “ayın medya gündemi” raporunun sonuçlarına göre; geçtiğimiz ay Türkiye gündemine damgasını vuran konu Deniz Baykal ve CHP’deki gelişmeler oldu.

Aylardır Türkiye’nin en çok konuşulan konu başlıkları arasında ilk sırada olan AKP’yi geri bırakarak zirveye yerleşen CHP, partide yaşanan sıcak gelişmeler ve Baykal’ın çarpıcı açıklamalarıyla basının ilgi odağında yer aldı.

GÜNDEME CHP'DE YAŞANAN SICAK GELİŞMELER DAMGASINI VURDU

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) raporuna göre; geçtiğimiz ay CHP’de yaşanan sürpriz gelişmeler, Türkiye’nin gündemini değiştirdi. Deniz Baykal’ın skandal yaratan olay kaset ile gündeme gelmesi ve bu nedenle istifa etmesi, Türk siyaset dünyasına ve ülke gündemine bomba gibi düştü.

Tüm bu gelişmelerin ardından Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığa getirilmesi, ay boyunca nabzı yükselten konular arasındaydı. Yaşanan sıcak gelişmeler medyanın da partiye ilgisini artırdı ve CHP’nin haber sayısı yüzde 88 oranında artış gösterdi. CHP, ay boyunca 62 bin 897 haberde yer alırken, partiye TV kanalları ise 1.301 saatlik yer ayırdı. Gündem konuları genelinde CHP, geçtiğimiz ay Türk televizyon kanallarının, en çok yer verdiği başlıktı.

Kaset görüntüleri Baykal’a olan ilgiyi de yüzde 142 oranında artırdı. Sıcak gelişmelerin ardından istifasını veren Baykal, ay boyunca 34 bin 890 haber ve yazıda yer aldı. Baykal’ın gidişi, CHP’yi de kendi içerisinde ikiye böldü ve birçok tartışmayı da beraberinde getirdi.

MTM’nin aynı araştırma raporuna göre; aylar sonra AKP, 33 bin 846 haberle ikinci sırada yer aldı. İktidar partisi ay boyunca özellikle, siyasi liderinin yaptığı açıklamalar, anayasa gündemi, Yunanistan’la yapılan anlaşmalar ve İsrail saldırısına yönelik eleştirileriyle sıkça yansıma buldu. AKP; TV kanallarında ise 545 saati aşkın süreyle yer aldı.

Aynı araştırma verilerine göre; ayın en çok ilgi gören diğer siyasi partileri, 8 bin 767 haberle MHP, 6 bin 24 haberle BDP ve 2 bin 207 haberle DP oldular.

ERDOĞAN POPÜLARİTESİNİ KORUDU

Mayıs ayında en çok konuşulan siyasetçi ise, geçtiğimiz aylarda da olduğu gibi Recep Tayip Erdoğan oldu. Basının yakın markajında olan başbakan, ay boyunca 39 bin 197 habere konu edildi. Erdoğan eski CHP lideri Deniz Baykal ve yeni CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu için yaptığı polemik yaratan açıklamalarının yanı sıra, Zonguldak’da yaşanan maden kazası için yaptığı çarpıcı söylemleriyle de yakın markajdaydı.

KEMAL KILIÇDAROĞLU’NDAN SÜRPRİZ ATAK

Geçtiğimiz ayın en çok konuşulan bir diğer siyasetçisi de Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Baykalı’ın istifasının ardından liderliğe adaylığını koymayacağını belirten Kılıçdaroğlu’nun, sürpriz bir kararla adaylığını ilan etmesi ve CHP Genel Başkanı seçilmesi büyük yankı uyandırdı. Başkanlığa hızlı bir başlangıç yapan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a gönderdiği mesajlarla da basında sıkça yer aldı.

CHP’nin yeni lideri, ay boyunca gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 24 bin 319 haberde yer buldu. Kılıçdaroğlu’na medya ilgisi 15 kat artış gösterdi ve yeni CHP Başkanı ayın en çok konuşulan üçüncü ismi oldu.

MTM’nin aynı araştırma verilerine göre; geçtiğimiz ayın en çok konuşulan diğer siyasetçileri 13 bin 585 haberle Abdullah Gül ve 5 bin 579 haberle Ahmet Davutoğlu oldular.

AVRUPA BİRLİĞİ YENİDEN GÜNDEME GİRDİ

Geçtiğimiz ay Türkiye’nin gündemine yerleşen bir diğer konu başlığı ise uzun zamandır, Ergenekon ve Anayasa açılımı tartışmaları nedeniyle gölgede kalan AB’ye giriş süreci oldu. Brüksel'de yapılan Ortaklık Konseyi Toplantısı ve Yunanistan’la yapılan anlaşmalar, Avrupa Birliği’ne ilgiyi artıran gelişmelerdi. Ekonomik krizle birlikte zorlu günler geçiren Yunanistan’ın, İMF ve AB ile yardım paketi üzerine uzlaşması medyanın yakın markajına girdi. Avrupa Birliği, Mayıs ayında gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesi toplamında 17 bin 238 haber ve yazıda yer buldu.

PKK TERÖR ÖRGÜTÜ HEDEF DEĞİŞTİRDİ…

Mayıs ayında ülke gündemini en çok meşgul eden bir diğer konu başlığı da PKK Terör Örgütü oldu. Ay boyunca eylemlerini sürdüren PKK, İskenderun’da yaptığı saldırıyla tüm dikkatleri yeniden üzerine çekti. İsrail’le yaşanan sıcak gelişmelerin ardından terör örgütünün bir ilki gerçekleştirerek deniz subaylarına saldırması, “İsrail ve PKK arasında bir bağlantı var mı?” tartışmalarını gündeme taşıdı. PKK terör örgütü, ay içerisinde toplam 11 bin 259 habere konu edildi.

İSRAİL’İN TÜRK YARDIMSEVERLERE YAPTIĞI SALDIRI BÜYÜK SARSINTI YARATTI

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Gazzeliler için hazırladığı yardım gemilerinin İsrailli askerler tarafından saldırıya uğraması, ay sonunda hem ülke hem dünya gündemine bomba gibi düştü. Birçok Türk vatandaşının öldüğü ve gözaltına alındığı saldırı, dünya basınında da büyük yankı buldu. Olayların ardından, hükümetin ve Türk halkının nasıl bir tavır sergileyeceği, tartışılmaya devam ediliyor.

MADEN OCAĞI’NDAKİ PATLAMA

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müessese Müdürlüğü’ne ait maden ocağında meydana gelen patlama, Mayıs ayında ülkede yaşanan önemli ve üzücü gelişmeler arasında yerini aldı. Patlamada birçok kişinin hayatını kaybetmesi ve başbakanın konuyla ilgili çarpıcı açıklamaları medya tarafından yakın markaja alındı.

1 MAYIS, 32 YIL SONRA YENİDEN TAKSİM’DE KUTLANDI

32 yılın ardından bu yıl ilk kez Taksim meydanında kutlanan 1 Mayıs, hem halktan hem de medyadan büyük ilgi gördü. Kutlamaya birçok sanatçı ile parti temsilcilerinin katılması ve alınan güvenlik önlemleri ayın en çok konuşulan başlıkları arasındaydı. Olaysız geçen 1 Mayıs kutlamaları, medyada toplam 3 bin 180 haber ile yansıma buldu.

Ergenekon Davası gündemdeki yerini korurken, medyada yayınlanan haber sayısı ise 11 bin 112 haberi buldu.

ET FİYATLARI TARIŞMASI

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), Mayıs ayında, gazete, dergi, TV kanalı ve internet medyasında yaptığı haber takibi sonuçlarından yola çıkarak hazırladığı, “medyada ayın ekonomi gündemi” raporunu yayınladı. Buna göre; geçtiğimiz ay iş dünyasında en çok ilgiyi “vergi” konusu gördü. Vergi rekortmenlerinin açıklanmasıyla da dikkat çeken konu, medyada 11 bin 20 kez haber yapıldı.

Ekonomik kriz de gündemdeki yerini korumaya devam etti ve medyada 10 bin 772 haberde yansıma buldu.

Diğer yandan, et fiyatlarının hızla yükselişe geçmesi nedeniyle devletin duruma el koyması ve ithal ete izin vermesi, geçtiğimiz ayın önemli gelişmeleri arasında kayda geçti. Et ve canlı hayvan ithaline izin verilmesi; Türkiye Kasaplar Federasyonu’ndan destek görürken, Türkiye Kasaplar ve Besiciler Federasyonu’ndan ise tepki gördü.

medyatakipmerkezi.20100603120630.jpg

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?