Mazlumder 2006 raporu açıklandı

MAZLUMDER Türkiye'de ilk kez çalışması yapılan Dünya İnsan Hakları İhlali raporunu hazırladığını bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mazlumder 2006 raporu açıklandı

MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı Mustafa Ercan ve Dış İlişkiler Koordinatörü Ayşe İrem Demiriz'in yaptıkları ortak basın açıklamasında, İnsan Hakları Dünya Raporu'nun, 2003 yılından beri düzenli olarak çıkarıldığı belirtilerek Raporun, dünya enelinde yaşanan hak ihlallerinin bir yıl boyunca ilgili ülkelerin düzenli olarak izlendikten sonra oluşturulduğunu açıkladılar.

Ercan ve İrem yaptıkları açıklamada, "Bu rapor başta ülkemiz olmak üzere tüm uluslararası toplumu insan hakları ihlalleri konusunda bilgi ve bilinçlendirme amacı taşımaktadır. Türkiye’de dünya insan hakları ihlallerinin raporlaştırıldığı “ilk ve tek” çalışma olan bu rapor, İnsan haklarının kimsenin tekelinde olamayacağını, ahlaki temelde hak ve adaleti üstün tutmadıkça çifte standarttan kimsenin kurtulamayacağını vurgulamaktadır." dediler.

Ercan ve İrem, Rapora bu sene Türkiye’yi de eklemeyi uygun gördüklerini vurgularak, şunları söylediler: Bu raporda her ülkeye verdiğimiz ayrıntı ile yer almasını uygun gördük. Bu meyanda Türkiye raporunun hazırlanmasında bize destek olan Hak İhlallerini İzleme komitesi üyesi Elif Güzel ve Yönetim Kurulu üyemiz Avukat Abdulhalim Yılmaz’a teşekkür ederiz.
MAZLUMDER Dış İlişkiler Komitesi içerisinde görev yapan 20 gönüllünün çabası ile ortaya çıkan bu rapor dördüncü kez yayımlanmaktadır. MAZLUMDER Dış İlişkiler Komitesi rapor çalışmalarının daha verimli yürütülebilmesi için, dünya genelindeki gelişmeleri dünyayı altı bölgeye ayırarak incelemiş altı bölgede toplam 73 ülke yıl boyunca takip edilmiştir.
Bölgelere göre çalışma yapan arkadaşlarımızın isimleri şöyledir:

Bölgeler ve Çalışan Gruplar :
1. Avrupa : Ahmet Köroğlu, Muhammed Dalyan, Taha Ayhan, Ülkü Eser, Zelal Dağ
2. Orta Asya - Kafkaslar: Gülşah Bakır, Özlem Takir, Zelal Dağ
3. Orta Doğu: Ahmet Zeki Olaş, Cihan Özkan, Taner Altun.
4. Amerika : Ayşenur Bulut, Selman Ortaköy.
5. Asya - Pasifik : Ahmet Zeki Olaş, Ayşe İrem Demiriz, Engin Türker,Muhammed Saqıp Shahzad, Semanur Keleş.
6. Afrika: Hüseyin Yılmaz, M.Bedii Kaya, Mustafa İlhan, Kadir Temiz.

Tashih Grubu : F.Zehra KALKAN, Ali Görkem Userin, Mehmet Çakır.
Dış İlişkiler Komitesi Başkanı: Selman Ortaköy
Proje Koordinatörü: Ayşe İrem Demiriz

Bu görev dağılımı çerçevesinde dünyada yaşanan İnsan Hakları ihlalleri raporlanmasında şu yöntemler takip edilmiştir; Yerel kuruluşların çalışmalarına ulaşılmış, oluşturulan forumda yıl boyu internet üzerinden uluslar arası ve ulusal medya takip edilip, haberler arşivlenmiş, sivil toplum örgütleri ile görüşmeler yapılmış, yurtdışı ziyaretleri yapılmıştır.

Raporun tamamını görmek için BURAYA tıklayınız

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?