banner39

MAZLUMDER'den dünya insan haklar raporu-RAPOR

MAZLUMDER, dünyada yaşanan insan hakları ihlallerinin işgal edilen coğrafyalarda artmasına dikkat çekti.

Arşiv 22.06.2010, 13:21 22.06.2010, 16:16
MAZLUMDER'den dünya insan haklar raporu-RAPOR

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MAZLUMDER 2009 yılında dünyada yaşanan insan hakları ihlallerini içeren 2009 Dünya İnsan Hakla,rı Raporu'nu yapılan bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu.

Basın toplantısında raporun hazırlanma aşamasından bahseden MAZLUMDER Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ahmet Zeki Olaş raporun Dış İlişkiler Komitesi tarafından uzun bir çalışma sonunda titizlikle hazırlandığını söyledi.

4 ayrı kıtada toplam 38 ülkenin incelenmesiyle oluşan 2009 Dünya İnsan Hakları Raporu, insan hakları ihlallerinin yaşandığı ülkelerdeki yaşanmış olan yaşam hakkının ihlali, ırkçılık, basın ve ifade özgürlüğü, din ve vicdan hürriyeti, ayrımcılık, çocuk ve kadın haklarına yönelik ihlaller, haksız gözaltı ve tutuklamalar, örgütlenme hakkına yönelik ihlaller ve işkence gibi başlıklardan oluşuyor.

Raporla ilgili basın bildirisini okuyan MAZLUMDER İstanbul Şubesi Başkanı Av. Cihat Gökdemir, hazırlanmış olan raporun birçok ülke için insan hakları karnesi niteliğinde olduğunu söyleyerek "bizim yıl içerisinde Sudan, Çin ve Suriye'ye yaptığımız yerinde inceleme başvuruları kabul edilmemiştir. 2009 yılı başında Gazze'ye yapılan saldırı ve 5 Temmuz'da yaşanan Doğu Türkistan olayları sonrasında her iki ülke yetkilileri aleyhinde dava açılmıştır" dedi.

MAZLUMDER  Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, dünyanın çift kutuplu dünyadan tek kutuplu dünyaya evrildiğini 'liberal'değerlerin hakim unsur olduğunu ama bu değerlerin de kırılma yaşanarak farklı bir eksene kaydığını söyledi. Ünsal, 'SSCB'nin dağılması ile başlayan, dünyanın ABD ve genel anlamda Batı merkezli hegemonik bir gücün egemenliğine doğru evirildiği süreç, 11 Eylül 2001 tarihinde ABD'yi hedef alan saldırılarla yeni bir noktaya ulaşmıştır. Orta Asya, Ortadoğu ve Kafkasya merkez olmak üzere İslam dünyasında yaşanan krizler, yerini Afganistan ve Irak örneklerinde olduğu gibi "doğrudan" işgallere bırakmıştır. Filistin'de yaşanan insan hakları ihlalleri ve Gazze'de İsrail'in uyguladığı insanlık dışı ambargo halen devam etmektedir.

İslam dünyasının merkez coğrafyasında devam eden işgaller ve bu işgallere karşı yükselen tepkiler karşısında ortaya çıkan/çıkarılan İslamofobi, yani; İslam kaynaklı tehdit algısının merkezde olduğu bakış açısı, özellikle Batılı ülkelerde Müslüman nüfusa dönük hak ihlallerinin ortaya çıkmasına yol açmıştır.' ifadelerini kullanarak işgalin ve insan haklarının batılı ülkelerin eliyle İslam dünyasında görülmeye başlandığını söyledi.

2009 yılındaki raporda, İran'da seçim sonrası başlayan kaosa, tarihinin en zorlu dönemini yaşayan Pakistan'da kendi ülkesinde mülteci olan insanlara, Afganistan'da NATO uçaklarının vurduğu sivil hedeflere ve ölen yüzlerce insana yer verildiğini belirten Ünsal,  Hint kıtasında ise Bombay saldırılarından sonra artan gerilimlere ve Keşmir merkezli sorun ve ihlallere, Sri Lanka'da uzun süre devam etmiş ve hâlen etkileri görülen iç savaşa, Tayland Patani'de kana bulanan mescitlere, Myanmar'da askerî yönetimin baskıcı politikalarına ve yine mültecilerin dramının rapor edildiğini de kaydetti.

 Doğu Türkistan'da Temmuz ayında yaşanan olayların, Çin'in özellikle Doğu Türkistan ve Tibet'te haksızlıklara hız kesmeden devam ettiğini gösterdiğini belirten Ünsal 'Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'nde ise soğuk savaş sonrası oluşan yapılar varlıklarını korurken inançlara yönelik baskılardan dolayı insanların ülkelerini terk ettiklerine tanıklık ettik. Kafkasya ve Rusya'da insan hakları savunucularına yönelik infazlara, Avrupa'da ise yükselen İslam karşıtlığı, ırkçı ve ayrımcı söylemlere şahit olduk.

11 Eylül bakiyesi güvenlik politikalarının Avrupa ve Amerika üzerindeki etkileri hâlen devam etmektedir. Güvenlik merkezli yaklaşımlar ülkelerin dışa dönük yüzü olarak, iltica politikalarını geriye götürürken, içe dönük yüzü olarak da özgürlüklerin önünü tıkayan engeller şeklinde ortaya çıkmaya başlamıştır.' şeklinde konuştu. 

Latin Amerika'da Honduras'ta yaşanan darbe gerilimine ve Haiti'de yaşanan insanlık trajedisine tanıklık ettiklerini kaydeden Ünsal,  ABD'de ise 2009 yılında göreve gelen ABD Başkanı Barack Obama'nın Guantanamo Hapishanesinin kapatılması için sarf ettiği sözler hayata geçirilmediğini açıkladı.

Afrika'da ise yer yer yaşanan olumlu gelişmelerin olduğunu ifade eden Ünsal, 20. yüzyıla özgü iç savaşlar ve katliamlar bu yıl da sürmüştür. Kıtanın doğusunda ve batısında, Somali'de ve Nijerya'da kaos henüz durmuş değildir.' diye konuştu.

2009 DÜNYA İNSAN HAKLARI RAPORU İÇİN TIKLAYIN....

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?