banner39

MAZLUMDER'den 'fuhuş haberi'ne sert tepki

Habertürk gazetesinde bugün MAZLUMDER'le ilgili olarak yer alan haber yalanlanırken, haberin maksatlı olarak yapıldığı belirtildi.

Arşiv 27.05.2010, 18:27 27.05.2010, 18:27
MAZLUMDER'den 'fuhuş haberi'ne sert tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Habertürk gazetesinin 27 Mayıs 2010 tarihli nüshasında ilk sayfadan “Mazlumder’ciye Fuhuş Gözaltısı” başlıklı haberine MAZLUMDER Genel Başkanlığı'ndan yalanlama ve tepki geldi.

Gazetenin bugünkü sayısında çıkan yalan haberde MAZLUMDER"in kurum olarak hedef alındığını belirten bir açıkalama yapan Genel Başkanlık, gazeteye ayrıca bir ihtarname gönderdi.

MAZLUMDER Genel Başkanlığı'ndan yapılan ilgili açıklamada şöyle denildi: "Bir masaj salonunda fuhuş yapıldığı iddiasıyla ilgili olarak savcılık soruşturmasından hareketle yapılan haberde adı geçen şahıs iddia edildiği gibi Şube Başkan Yardımcısı olmadığı gibi derneğimizin hiç bir yönetim kademesinde yer almamaktadır. Habere konu şahıs derneğimizin sade bir üyesidir. MAZLUMDER yapılan soruşturma neticesinde iddiaların gerçek olduğu ispatlanırsa söz konusu kişi ile hukuki bağlarını koparacaktır. Bununla birlikte suçu ispatlanıncaya kadar herkesin masum olduğu karinesi esastır. MAZLUMDER bugüne kadar haksızlığa uğrayan her insanın hakkını aramasında, hak arama yollarının kullanılmasında öncülük etmiş bir sivil toplum örgütüdür. Bir MAZLUMDER üyesi üzerinden başörtüsü problemine ve israil sorununa atıf yapılarak bu sorunların sulandırılması, görmezden gelinmesi ve kamuoyu önünde önemsizleştirilmesi çabalarınız gazetecilik ahlakınızı çok net şekilde ortaya koymaktadır."

MAZLUMDER'LE İHH'YI KARIŞTIRAN HABER

Habertürk'teki haberin MAZLUMDER'le ilgili olarak yanlış bir tanıtımında yer aldığını belirten Genel Başkanlık konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: "MAZLUMDER Filistin veya herhangi bir başka ülke adına yardım toplayan ve dağıtan bir dernek değildir. MAZLUMDER’in Filistin’le ilgisi işlenen insan hakları ihlallerini dile getirmek, ulusal ve uluslar arası kamuoyu oluşturarak haksızlıkların son bulmasını temin etmektir. Habertürk gazetesinin evrensel basın ahlak ve ilkelerine aykırı olan bu haberin asıl amacının Filistin’e tüm dünyadan giden yardımları, o yardımı götüren gemileri ve o gemilerin içinde yer alan insanları hedef aldıklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Kısacası habertürk gazetesi bu haberi ile israil’in tetikçiliğini yaptığı açıktır. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada yaptığı insan hakları çalışmaları ile ismini duyurmuş saygın bir insan hakları derneği olan MAZLUMDER’in bu tür kirli yayınlarlardan korkarak mazlumun yardımına koşmaktan geri durmayacağını kamu oyuna saygıyla bildiririz."

MAZLUMDER bir polisiye haber yapmaktan çok kendi tüzel kişiliğinin hedef alınması karşısında da her türlü meşru ve hukuki yollardan hakkını arayacağını da bildirdi.
 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?