banner39

MEB, Aksaray kazası için rapor bekliyor

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Kapadokya'ya giderken meydana gelen kazaya ilişkin iki müfettiş görevlendirildiğini belirtti ve soruşturmanın sonucunu beklediklerini söyledi.

Arşiv 18.04.2007, 18:33 18.04.2007, 18:33
MEB, Aksaray kazası için rapor bekliyor

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, aralarında İzmir Zafer İlköğretim öğrencilerinin de bulunduğu topluluğun, okul gezisi çerçevesinde Kapadokya'ya giderken meydana gelen kazaya ilişkin iki müfettiş görevlendirildiğini belirtti ve soruşturmanın sonucunu beklediklerini söyledi. 

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ilköğretim öğrencilerinin de aralarında bulunduğu 33 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan kazaya ilişkin başlattılan soruşturmanın sonucunu beklediklerini bildirdi.

Bakan Çelik, “Eğitim Binalarını Depreme Karşı Güçlendirme Çalışmaları” toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çelik, bir soru üzerine İzmir Zafer İlköğretim Okulu’nu taşıyan otobüsün kazasında hayatını kaybeden 33 kişiden 7’sinin öğrenci olduğunu, bunlardan sadece 4’ünün Zafer İlköğretim Okulu’nda, diğer 3’ünün değişik okullardan okuduğunu, kazada 21 veli, 2 bebek, 2 de şoförün hayatını kaybettiği bilgisini verdi.
Kazaya ilişkin adli ve idare soruşturmanın devam ettiğini, sonuçların alınmasının ardından kamuoyuyla paylaşılacağını ifade eden Çelik, bu tür gezilerin kaldırılmasının söz konusu olmadığını söyledi. Çelik,

“Bu geziler eğitimin bir parçası. Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği Çanakkale gezilerinde şimdiye kadar bir öğrencimizin burnu bile kanamadı. Gezileri iptal eden Sakarya valisi ile de görüştüm. Sakarya Valisi, organize edilmiş olan gezileri tedbir amaçlı incelemek için durdurduğunu bana açıkladı. Gezilerin yasaklanması gibi bir durum söz konusu değil. Öğrenci gezilerine devam edilecek” dedi.

ULAŞTIRMA VE İÇİŞLERİ BAKANLIKLARI İLE İŞBİRLİĞİ

Bu tür geziler için belirledikleri 2006/48 tarih sayılı genelgeyi anımsatan Bakan Çelik, “Biz 100 kilometreyi aşan geziler için belirlenen otobüslerde mutlaka D2 belgesinin bulundurulma zorunluluğunu getirdik. TURSAB ile yaptığımız protokoller de Kara Taşımacılığı Kanunları’na sahip. Ayrıca bu otobüslerin de dört yaşından büyük olmaması gerekiyor” diye konuştu. Bakan Hüseyin Çelik, bundan sonraki geziler için İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı ile müsteşar düzeyinde görüşlerin alınabileceğini ve gezilerde hangi konulara dikkat edileceğinin belirlenebileceğini belirtti.

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?