banner39

MEB Müsteşarı'na 5 ay hapis

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Necat Birinci'nin, 'görevde keyfi davranmak' suçundan 5 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
MEB Müsteşarı'na 5 ay hapis
Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Necat Birinci'yi, “görevde keyfi davranmak” suçundan 5 ay hapis cezasına çarptırdı.Birinci'nin hapis cezası bin 650 YTL adli para cezasına çevrilerek ertelendi.

Yargıtay 4. Ceza Dairesi'ndeki duruşmaya, Birinci'nin avukatları Hüseyin Yıldırım ve İlknur Uçar katıldı. Avukat İlknur Uçar, Müsteşar Birinci'nin beraatine, aksi takdirde müvekkili hakkında lehe olan hükmün uygulanmasına karar verilmesini istedi.

Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Zafer Ediş ise Birinci'nin cezalandırılmasına karar verilmesini talep etti. Duruşmaya verilen aranın ardından Yargıtay 4. Ceza Dairesi heyeti kararı açıkladı. Buna göre, Birinci, “görevde keyfi davranmak” suçunun sabit olduğu anlaşıldığından 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 228/1. maddesi gereğince, 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi.

Sanığın yargılama aşamasındaki olumlu tutum ve davranışları nedeniyle cezası 5 aya indirildi. Heyet, Birinci'nin 5 ay süreyle kamu hizmetlerinden yasaklanmasına da karar verdi.

Birinci'ye verilen cezayı bin 650 YTL adli para cezasına çeviren mahkeme heyeti, “sanığın geçmişi, şahsi hali, yargılamadaki olumlu tutum ve davranışları ve ileride bir daha suç işlemeyeceği kanısı uyandığından” verilen cezanın ertelenmesine oy birliğiyle karar verdi.

Müsteşar Necat Birinci, Batman İl Milli Eğitim Şube Müdürü iken Mecitözü'ne atanan Fahrettin Öztürk'ü yargı kararına rağmen görevine iade etmemekle suçlanıyordu.

DİĞER DAVALAR

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Birinci'yi, daha önce de 3 ayrı davada TCK'nın 228. maddesine göre hapis cezasına çarptırmış ve bu cezaları adli para cezasına çevirerek ertelemişti.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, bu kararlardan birinin temyiz incelemesini yapmış ve 4. Ceza Dairesi'nin kararını onamıştı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, kesinleşen ilk mahkumiyet kararından sonraki davalarda verilen hapis cezalarının para cezasına çevrilmemesi ve ertelenmemesi gerektiğini ileri sürerek temyiz etmişti.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda bulunan 2 davaya ilişkin temyiz istemleri henüz sonuçlanmadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?