banner15

MEB özürlü öğretmen alacak

Bakanlık, bini öğretmen, 2'şer bini memur ve hizmetli olmak üzere toplam 5 bin özürlü personel alacak.

MEB özürlü öğretmen alacak


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bini öğretmen olmak üzere toplam beş bin özürlü personel alacak. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda ''sakatlık oranı en az yüzde 40'' olan özürlü öğretmen, memur ve hizmetli görevlendirilecek. Bu çerçevede, 1000 öğretmen, iki bin memur ve iki bin hizmetli kadrosu ayrıldı.

Öğretmen kadrosuna başvurabilmek için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesinin (A) bendinde belirtilen genel şartlar aranıyor.

Bu şartların yanı sıra, MEB Talim ve Terbiye Kurulunun kararı gereğince adayın mezuniyetinin, atanacağı alan öğretmenliğine uygun olması, eğitim fakültesi dışında bir fakülteden mezun olunmuşsa ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans veya pedagojik formasyon belgesi bulunması gerekiyor.

Öğretmenliğe ilk defa atanacakların, başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olması şartı da aranıyor.

Memur ve hizmetli alımı
Bakanlık, ikişer bin memur ve hizmetli kadrosuna yapacağı atamalara ilişkin koşulları da belirledi. Buna göre, memur kadrosuna atanacakların en az yüksekokul, hizmetli kadrosuna atanacakların ise lise veya lise dengi mesleki ve teknik okul mezunu olması gerekiyor.

Hem öğretmen hem de memur ve hizmetli kadrosuna atanabilmek için ''Özürlülük Ölçütü Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik''te belirtilen sağlık kurumlarından adayların alacağı raporun ''Çalıştırılamayacağı İş Alanları'' bölümünde ''Çalışabilir'' ifadesinin yer alması da isteniyor.

Öğretmen alımı sınavla gerçekleştirilecek
• Başvurular 26 Nisan-21 Mayıs 2010 tarihleri arasında il milli eğitim müdürlüklerine ''www.meb.gov.tr'' internet adresinden elektronik ortamda yapılabilecek.

• Başvuru formları şahsen veya postayla il milli eğitim müdürlüklerine iletilebilecek.

• Başvuru için adayların Bakanlığın internet sitesinde yayımlanan elektronik iş talep formunu elektronik ortamda doldurarak il milli eğitim müdürlüklerine onaylatması gerekiyor.

• Adayların ayrıca bir adet vesikalık fotoğrafı ve sağlık kurulu raporunu da başvuru formuna eklemeleri şartı bulunuyor.

• Özürlü öğretmen alımının, MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (EĞİTEK) tarafından yapılacak sınavla gerçekleştirilecek olup sınav tarihi 30 Haziran olarak belirlendi. Adaylar, kendilerine bildirilecek yer ve saatte sınava alınacak.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2010, 23:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35