banner39

Mecidiyeköy bombacısına 24 yıl hapis verildi

İstanbul Mecidiyeköy'de bombayla yakalanan Bülent Öztürk'e 24 yıl hapis cezası verildi.

Arşiv 16.04.2010, 16:23 16.04.2010, 16:23
Mecidiyeköy bombacısına 24 yıl hapis verildi

Mecidiyeköy'de bomba dolu çantayla yakalanan Bülent Öztürk'e 24 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti Öztürk'ün de aralarında bulunduğu 3 sanığa toplam 49 yıl hapis cezası verdi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Şehabettin Demir ve Bülent Öztürk katıldı. Duruşmada tahliyesini isteyen ve son sözü sorulan Bülent Öztürk, "Mahkemeden herhangi bir şey beklemiyorum." dedi. Şehabettin Demir ise, mağduriyetinin giderilmesini ve tahliyesini istedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, polisin çalışmaları sonucu Bülent Öztürk'ün PKK Kongra Gel terör örgütünün üyesi olan Hayri kod adlı Şehabettin Demir ile irtibatlı olarak Kuzey Irak'tan İstanbul'a geldiği istihbaratının alındığını belirtti. Bunun üzerine Bülent Öztürk'ün sırt çantasında bomba ve malzemeler ile birlikte yakalandığı belirtilen kararda, "Sanık Bülent Öztürk terör örgütünün kampında bomba eğitimi aldıktan sonra bombalı eylem yapmak amacıyla İstanbul'a gelmiştir." denildi.

Öztürk'ün Şehabettin Demir'in evinde saklandığının ifade edildiği kararda, Öztürk'ün daha sonra sanıklar Zerrin Avcı ve Mehmet Şirin Avcı'nın evinde kaldığı ifade edildi. Terör örgütü üyelerinin emin olmadıkları birini evinde saklanmayacaklarının vurgulandığı kararda, "PKK terör örgütü üyesi Bülent Öztürk bombayı bir yere yerleştirmemiş olup patlatmamış ancak patlatmak için Mecidiyeköy'e gelmiş, yer ararken yakalanmıştır. Bombayı patlatmaya teşebbüs etmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Mahkeme bomba yüklü çantayla yakalanan sanık Bülent Öztürk'ün 'terör örgütü üyesi olmak ve patlatıcı madde bulundurmak' suçlarından 24 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Tutuklu sanık Şehabettin Demir de 'terör örgütü üyesi olmak ve patlatıcı madde bulundurmak' suçlarından 15 yıl hapisle cezalandırıldı. Mahkeme, tutuksuz sanık Zerrin Avcı'yı ise 'terör örgütü üyesi olmak ve patlayıcı madde bulundurmak' suçlarından 10 yıl hapis cezasına çarptırdı. Yakalanamayan sanık Mehmet Şirin Avcı'nın dosyası ise ayrıldı.

Kaynak: CİHAN

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?