banner39

Meclis, ABD'ye heyet gönderecek

TBMM'den üç ayrı heyetin görüşmelerde bulunmak üzere gelecek günlerden itibaren peş peşe Washington'u ziyaret edeceği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Meclis, ABD'ye heyet gönderecek
TBMM üyelerinden oluşacak üç ayrı heyetin, ABD Temsilciler Meclisine sunulan sözde Ermeni soykırımı tasarısının geçmemesi için görüşmelerde bulunmak üzere gelecek günlerden itibaren peş peşe Washington'u ziyaret edeceği bildirildi.

Edinilen bilgiye göre ilk heyet, hafta sonunda Washington'a ulaşacak ve gelecek hafta Kongre üyeleri ve ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşmeler yapacak.

Birinci heyette yer alacağı kesinleşen milletvekilleri arasında, Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekilleri Saban Dişli ve Murat Mercan'ın olduğu öğrenildi.

Ardından ikinci heyetin Mart ortasına doğru, üçüncü heyetin de Mart sonlarında aynı amaçla Washington'u ziyaret etmesi öngörülüyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerinin katılımıyla oluşacak üç heyetin, muhataplarıyla yapacakları görüşmelerde, geçen yüzyıl başlarındaki Ermeni olaylarının soykırım olmadığını ve tasarının geçmesinin Türk-Amerikan ilişkilerinde yol açabileceği zararları anlatması bekleniyor.

Önceki iki haftada da Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Washington'a ardı ardına yaptıkları ziyaretlerde Ermeni tasarısı konusu, gündemin en üst sıralarında yer almıştı.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?