banner39

Meclis, AYM değişiklik paketini iptal ederse ne yapmalı?

Dünya Bülteni yazarı Mustafa Şentop, Anayasa Mahkemesi'nin paketi iptal etme ihtimalinin sonuçlarını yorumladı.

Arşiv 15.06.2010, 14:02 15.06.2010, 15:16
Meclis, AYM değişiklik paketini iptal ederse ne yapmalı?

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya Bülteni ailesinin en yeni üyesi Doç Dr. Mustafa Şentop, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından incelenen Anayasa değişikliğinin iptali kararının TBMM’nin anayasayı değiştirme yetkisini, 'bir daha tamir edilmez şekilde dumura uğratılmış, adeta kullanılamaz hale getirilmiş olacağını yazdı.

Mustafa Şentop, son günlerde tartışılan Anayasa Mahkemesi'nin TBMM'nin hazırladığı Anayasa değişikliği paketini iptal etme ihtimali sonrasında doğacak büyük sorunlara dikkat çekerek, TBMM'nin izleyebileceği yolları da gösterdi.

"AYM anayasa değişikliğinin bazı maddeleri için iptal kararı verirse, TBMM’nin veya hükümetin bu kararı tanımaması ya da kararın Resmi Gazete’de yayımlanmaması şeklindeki önerilerin uygulanma kabiliyetinin zayıf olduğunu düşünüyorum" ifadesini kullanan Şentop, AYM kararının Resmi Gazete'de yayınlanmama teklifinin de çok radikal olduğunu belirtti, bir “üçüncü yol” önerdi. Şentop, "AYM tarafından, anayasa ihlal edilerek bir iptal kararı verilmesi durumunda, TBMM derhal toplanarak, AYM’nin iptal ettiği maddelerle ilgili yeni düzenlemeler yapıp referanduma giden değişiklik metnini düzeltmelidir. AYM, mesela, HSYK ile ilgili bazı hükümleri iptal etmişse, TBMM, gerekirse, iptal kararını da dikkate alarak, yeni değişikliklerle boşluğu doldurmalı ve referanduma sunulan metni tamamlamalıdır." diye yazdı.

MUSTAFA ŞENTOP'UN YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...

Yorumlar (1)
vatandaş 12 yıl önce
madem türkiyedeki sizin beğenmediğiniz bütün mahkemeleri kapatalım sizlerin tatmin olmanızı sağlayalım. nerede görülmüş böyle hukuk tanımazlık ayıp ayıp.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?