banner15

Meclis Kerkük için oturuma çağrıldı

AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Türkiye'nin Kerkük konusunda derli toplu bir politik açılım ortaya koyması gerektiğini belirterek, TBMM'nin Kerkük özel oturumuyla acilen toplanmasını istedi.

Meclis Kerkük için oturuma çağrıldı

Çömez, yaptığı açıklamada, Kerkük'te endişe verici gelişmeler yaşandığına dikkati çekti. “TBMM'nin Kerkük konusunda derli toplu bir politik açılım ortaya koyması gerektiğini” kaydeden Çömez, TBMM'nin Kerkük gündemiyle acilen bir toplantı yapması gerektiğini ifade etti. Çömez, bütün gelişmelerin yapılacak özel oturumda tartışılması gerektiğini dile getirdi.

Çömez, “Türkiye'nin hassasiyetleri ortaya konmalı. Türkiye, 2007 sonunda Kerkük'te yapılması planlanan referandumu tanımayacağını, iç savaş durumunda ise buraya müdahale edeceğini dünyaya ilan etmeli” diye konuştu.
Sık sık Kerkük'e giderek incelemelerde bulunduğunu anımsatan AKP'li Çömez, “Kerkük'te 800 bin civarında olan nüfusun şu anda 1 milyonu aştığını ve buraya göçmen statüsü şemsiyesi altında Kürtler'in yerleştirildiğini, şehrin yapısının değiştirildiğini” ifade etti.

Osmanlı'nın, Kerkük'ten çekilmesiyle birlikte Türkmenler'in “hiç gün yüzü görmediğini” savunan Çömez, “Burada hep kan, hep gözyaşı var. 2006'da 20 bin insan Kerkük'te hayatını kaybetti. Buraya demokrasi getirmek isteyen ABD neden hala başka politikalar üretmeye çalışıyor? Bağdat ortadan ikiye ayrılmış durumda. Kerkük'te iç savaş an meselesi” dedi.

“KERKÜK ARKA BAHÇEMİZ”

1967 yılından bu yana Kerkük'e giden bir Türk devlet başkanı olmadığını da vurgulayan Çömez, “Kerkük'ün Türkiye'nin bir mutfağı ve arka bahçesi olduğunu” ifade etti.

Süleymaniye'den getirilen Kürtler'in göz göre göre Kerkük'e yerleştirildiğini kaydeden Çömez, tapu dairelerinin yakılarak bütün kayıtların da yok edildiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48