banner15

Meclis İklim için harekete geçti

Türkiye’nin önümüzdeki 100 yıl içinde çölleşme tehlikesiyle karşı karşıya gelebileceği uyarıları TBMM’yi harekete geçirdi.

Meclis İklim için harekete geçti

Küresel ısınmanın yıllık maliyeti 150 milyar dolar olarak hesaplanırken, Türkiye’nin çölleşme tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği uyarıları Meclis’i de harekete geçirdi. Hem iktidar hem de muhalefet “küresel ısınma” ve Türkiye’ye etkilerinin incelenmesi için “Araştırma Komisyonu” kurulmasını istedi.

Bilim adamları, dünyanın üçte birinin 30-40 yıl içinde kuraklıkla karşı karşıya kalacağını bildirirken, Türkiye’nin iklim değişiklikleri, çevre sorunları ve küresel ısınma konuları Meclis çatısı altında değerlendirilecek.

unich RE’nin araştırmasına göre, küresel ısınmanın yol açtığı doğal felaketler ve sosyokültürel değişimlerin maliyeti yıllık 150 milyar doları buluyor.

CHP Milletvekili Yakup Kepenek’in hazırladığı ve 60 milletvekilin imzasını taşıyan önergede “küresel ısınma” konusunun araştırılması istendi.

ürkiye’de yaşanan iklim değişikliğini yansıtan doğal olaylara bilimsel yaklaşılmadığına dikkat çekildi. AKP’li Fatma Şahin de, verdiği önergede küresel ısınma konusunda Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını ve çevre sorunlarının değerlendirilmesini istedi.

HP’nin hazırladığı önergede, “küresel ısınma” konusunda şu tespitlere yer verildi:

SICAKLIK ARTIYOR

“Sanayi devriminden bu yana, yani son iki yüz yılda, sıcaklık 0.5 derece arttı ve artışın önlenmezse gelecek 50 yıl içinde 2-3 derece olacağı öngörülüyor.

Yapılan hesaplar küresel ısınmaya karşı ulusal ve uluslararası düzeyde önlemler alınmasını ve ülkeler arasında işbirliğini kaçınılmaz bir zorunluluk durumuna getirdi. Türkiye’nin, küresel ısınma sürecinde nasıl etkilendiği tüm yönleriyle incelenmeli, hangi önlemlerin alınabileceği araştırılmalı ve bu konuda yapılacak düzenlemelere alt yapı oluşturulmalı.

SERA GAZLARI TEHDİT EDİYOR

Son yıllarda, ‘sera gazları’ denilen zehirli gazlar, yerkürenin çevresini saran hava tabakasını çok olumsuz bir biçimde etkiliyor. Bu büyük soruna karşı uluslar arası düzeyde önlemler alınıyor ve Kyhoto Protokolü örneğinde olduğu gibi anlaşmalar yapılıyor. Son yıllarda dünyada çevre duyarlılığı hızla yükseliyor.

Bilimadamlarının araştırmaları küresel ısınmanın dünyamıza bir büyük tehdit oluşturduğunu kanıtlıyor. Meclis, bütün bu gelişmeleri dikkate alarak, Türkiye’deki etkilerini incelemeli.”

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35