banner39

Meclis'te kavga çıkaran pankart

CHP'li Şevki Kulkuloğlu'nun, Meclis kürsüsünden açtığı pankart gerginiğe neden oldu.

Arşiv 25.04.2010, 20:46 25.04.2010, 20:46
Meclis'te kavga çıkaran pankart

 
CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu'nun, TBMM Genel Kurulu kürsüsünden gösterdiği "Kıvırtan Bir Başbakan İstemiyorum" yazılı döviz, tartışmalara yol açtı. AK Parti ile CHP milletvekilleri birbirinin üzerine yürüdü.

Kulkuloğlu, Genel Kurulda görüşmeleri devam eden Anayasa değişikliği teklifinin 16. maddesinde verdiği önerge üzerine söz aldı. Kürsüye büyük bir klasörle çıkan Kulkuloğlu'nun yanında kavas yer aldı.

Birleşimi yöneten TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in kavasa, "Niye orada bekliyorsun?" diye sorması üzerine Kulkuloğlu, kendisinin yardım istediğini söyledi.

Kavasın ayrılmasından sonra Kulkuloğlu, konuşmasını yanında getirdiği dövizlerle sürdürdü. Kasım 2002'e 184 lira olan asgari ücretle 920 ekmek alınırken, Nisan 2010'da 521 lira asgari ücretle 800 ekmek alınabildiğini ifade eden Kulkuloğlu, bu rakamları dövizlerle anlattı.

Kulkuloğlu, iktidarın ayda 120 ekmeği çaldığını savunarak, "İlk seçimlerde AKP'den çaldığı 120 ekmeği istemelisiniz" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2002'de katıldığı bir televizyon programındaki konulardan birinin dokunulmazlık olduğunu belirten Kulkuloğlu, Baykal'ın dokunulmazlıkların kalkmasını istediğini, Erdoğan'ın, CHP ile birlikte hareket edeceğine dair söz verdiğini iddia etti.

Şahin, Kulkuloğlu'nu önergesi üzerine konuşması için uyardı. Kulkuloğlu, konuşmasının sonunda, "Ben kıvırtan bir başbakan istemiyorum" diyerek, elinde "Kıvırtan bir başbakan istemiyorum, ya sen?" yazılı dövizi kaldırdı. Bu döviz üzerine AK Parti'liler tepki göstererek, Kulkuloğlu'nun özür dilemesini istedi.

AK Parti'li TBMM İdare Amiri Hüsrev Kutlu, sinirlenerek kürsüye kadar geldi.

Kulkuloğlu, Genel Kurul Salonundan ayrılmak üzereyken, başta AK Parti Grup Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı olmak üzere, bir grup milletvekili "Kaçma, cevap ver" diye bağırdı.

AK Parti'li milletvekilleri, CHP'lilere, "Yaşından başından utan', "ayıptır" diye tepki gösterdi.

AK Parti ile CHP'li milletvekillerinin birbirinin üzerine yürümesi üzerine araya İdare Amirleri Orhan Erdem, Ahmet Küçük ve Sırrı Sakık'ın da bulunduğu bazı milletvekilleri girdi.

Tartışmanın üzerine Şahin, birleşime ara verdi.

Kınama cezası aldı

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri sırasında verilen aranın ardından yeniden berleşimi açtı.

Kürsüden, Kulkuloğlu'nun bir önceki oturumda açtığı pankartta ne yazdığını ilk anda görmenin mümkün olmadığını belirten Şahin, "Özellikle son pankart, asla Meclis adabına, hiçbir milletvekili arkadaşımıza yakışmayacak ifadeler taşıyordu. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na, 'kıvırtan Başbakan istemiyoruz' pankartı, Meclisin mehabetine çok ciddi gölge düşürmüştür" dedi.

Şahin, Meclis Başkanı olarak, İçtüzük hükümlerini uygulamak zorunda olduğunu dile getirerek, İçtüzüğe göre "Kaba ve yaralayıcı söz sarf etmek, hakaret yapmanın" kınama cezasını gerektirdiğini söyledi.

Genel Kurulun kararını alabilmek için savunma yapmak üzere Kulkuloğlu'nu kürsüye çağıran Şahin'e, CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, "AK Parti'li Çerçi, daha önce yerinden özür diledi. Niye farklı muamele yapıyorsunuz?" diye karşılık verdi.

Şahin, Kulkuloğlu'nun, pankartı kürsüden gösterdiğini anımsatarak, "Burası hür kürsü. Niye kürsüden korkuyorsunuz? Niye çekiniyorsunuz?" diye sordu.

Daha sonra yerinden söz alan Kulkuloğlu, Şahin'den tarafsız olmasını istedi.

"AKP milletvekilleri adına bana soru sormayın, Meclis adına soruyorsanız, başımla beraber" diyen Kulkuloğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile şahsi hiçbir husumeti olmadığını, olamayacağını vurguladı.

Erdoğan'ın, siyaseten yapmayı taahhüt edip, yapmadıklarını dile getirdiğini kaydeden Kulkuloğlu, konuşmayı hazırlarken Türk Dil Kurumu sözlüğüne de baktığını anlattı.

Kulkuloğlu, bu kelimenin (kıvırtma); "Verdiği sözü yerine getirmemek için geçerli, geçersiz bir çok nedenler öne sürmek, yapmak istememek, yan çizmek" anlamını taşıdığını belirterek, "Ben haddimi aşan, Sayın Başbakan'a hakaret eden bir söz söylemek için bunu sarf etmedim. Gerekçelerini sıraladığım, Sayın Başbakan'ın söz verip de yapmadığı siyasi eylemleriyle ilgili bunu söyledim. Haddini aşan, kötü söz sahibine, yani bana aittir" diye konuştu.

Şahin, daha sonra "kaba ve yaralayıcı sözler sarf etmek, hakaretler yapmaktan" dolayı kınama cezası verilmesini, Genel Kurulun oyuna sundu.

Genel Kurulun kabul etmesinden sonra Kulkuloğlu'nun kınama cezası aldığını belirten Şahin, bunun tekrarı halinde TBMM'den 3 gün uzaklaştırma cezası alacağı uyarısında bulundu.

AK Partili Suat Kılıç'tan sert tepki

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu'nun, TBMM Genel Kurulunda açtığı, "Kıvırtan Bir Başbakan İstemiyorum" yazılı pankartla ilgili, "Temennimiz, bundan sonra bu kürsünün böylesine seviyesiz, düzeysiz saldırılarla kirletilmemesidir" dedi.

TBMM Genel Kurulunda, sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan Kılıç, Kulkuloğlu'nun, kabul edilmesi mümkün olmayan hakaretlerde bulunduğunu ifade ederek, "Eğer özür dilemiş olsaydı, bu cevap hakkını kullanmayacaktık" dedi.

Hazreti Mevlana'nın öğüdüne riayet edilseydi "çirkin ve ahlaksız saldırının" olmayacağını belirten Kılıç, şöyle devam etti: "Hazreti Mevlana'ya, gelen eleştiriler üzerine, onu sevenler, "Bunca eleştiriye karşı söylenecek sözünüz yok mudur?' diye sormuş. Söylediği şudur: 'Suskunluğum asaletimdendir. Yoksa, her söze verilecek bir cevabımız vardır. Ama önce söylenene bakarım laf mı diye, sonra söyleyene bakarım adam mı diye.' Ne laf var ortada, ne adam var maalesef. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlarının herhangi birine ve özelde Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a o çirkin ve seviyesiz, sahibinin düzeyinden gelen suçlamalar, tarafımızdan reddedilmektedir. Bizim semtimizde, mahallemizde kıvırtmak yoktur. O sözün sahibine soruyorum: Anadolu solu deyip de bugün onu unutanlardan mı öğrendiniz kıvırtmayı? Başörtülülere, çarşaflılara 6 oklu CHP rozeti takıp da Mersin'de o rozeti yırtarken mi öğrendiniz kıvırtmayı?"

Parlamentodaki tartışmaların düzeyini, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na hakaret etme düzeyine getirmenin hiç bir milletvekillinin hakkı olmadığını kaydeden Kılıç, kendilerinin hiç bir siyasi partinin liderine yönelik, bu şekilde ifadeler kullanmadıklarını söyledi.

Kılıç, AK Parti grubunda, grup başkanvekillerinin bu konuda grubundaki milletvekilleri ile temas halinde olduğu gibi, muhalefet partilerinin grup başkanvekillerinin de aynı saygınlıkla hassasiyet göstermesi gerektiğini ifade etti.

Bundan sonra bu kürsünün böylesine seviyesiz, düzeysiz saldırılarla kirletilmemesini temenni ettiklerini belirten Kılıç, kirletilmesi halinde yine aynı kürsüden cevabın verileceğini sözlerine ekledi.

Daha sonra söz alan Kulkuloğlu da Başbakan Erdoğan ile ilgili söylediği sözde siyasi olarak eleştiride bulunduğunu söyledi.

Kulkuloğlu, AK Parti'li milletvekillerinin de muhalefet partilerine yönelik hakaret ve küfür dolu sözler sarf ettiğini öne sürdü.

Bu arada AK Parti'li milletvekilleri Kulkuloğlu'nun konuşmasına tepki gösterdi. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de Kulkuloğlu'nun konuşmasının ardından, "Bir saygı değer milletvekili, o yapmış olduğu yanlışlıktan dolayı Genel Kuruldan özür diler. 'Yanlış yaptım. Kaba ve yaralayıcı söz söyledim' der" diye konuştu.

Şahin, Kulkuloğlu'nun özür dilememesi üzerine konuşmasını kesti. Madde üzerine verdiği önerge ile ilgili konuşan AK Parti Antalya Milletvekili Abdurrahman Arıcı ise Genel Kurulda oylamaya katılmayan, "ak" denilen her şeye "kara" diyenlerin AK Parti'ye söyleyecek sözü olamayacağını ifade etti.

Arıcı, AK Parti'nin, Türkiye'de milli birlik ve beraberliğin sembolü, milletin sesi ve vicdanı olduğunu ifade etti. Necip Fazıl Kısakürek'in, "Utansın" adlı şiirini okuyan Arıcı, şiirin sonuna, "Çalışkan Başbakan'a dil uzatan, milletvekilliğinden haberi olmayan utansın" cümlesini ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?