Meclis'te sıkıyönetim devri

Son kavgadan sonra TBMM'de, huzuru bozan milletvekili dışarı çıkarılacak.

Meclis'te sıkıyönetim devri


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM’de çıkan kavganın ardından Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin ile bir araya gelen siyasi parti temsilcileri, ayrıcalık tanınmadan disiplin işlemlerinin titizlikle uygulanması gerektiğine karar verdiler. TBMM’de kavga çıkmaması ve sükunetin sağlanması açısından, birleşimi yöneten başkanvekilleri, iç tüzükte yer alan ancak genellikle uygulanmayan şu konulara dikkat edecek:

Söz kesen, sükûneti ve çalışma düzenini bozan, şahsiyatla uğraşan milletvekiline uyarı cezası verilecek. Aynı birleşimde iki defa uyarma cezası alan milletvekilinin o birleşimin sonuna kadar söz söylemesi Genel Kurulun oyu ile yasaklanacak.

Aynı birleşimde iki kere uyarma cezası aldığı halde bunu gerektiren hareketten vazgeçmeyen, bir ay içinde üç kere uyarma cezası alan, kaba ve yaralayıcı sözler sarf etmek ve hareketler yapan, saldırıda bulunan, gürültü ve kavgaya sebep olan milletvekiline kınama cezası verilecek.

Aynı birleşim sırasında üç kez, bir ay içinde ise beş kez kınama cezası alan, görüşmeler sırasında hakarette bulunup küfür ya da tehdit eden, Meclis’e silahla giren milletvekili, TBMM’den geçici olarak çıkarılacak. Bu cezaya çarptırılan milletvekili, TBMM faaliyetlerine cezası süresince katılamayacak. Kınama ve geçici olarak Meclisten çıkarma cezaları Genel Kurulun oyu ile kararlaştırılacak. Disiplin cezaları Bakanlar Kurulu üyeleri hakkında da uygulanacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2010, 08:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35