banner39

Meclis'ten Kürtçe kanalına onay

TBMM Genel Kurulu'nda yapılan düzenlemeyle Kürtçe yayın yapılmasına onay çıktı.

Arşiv 30.05.2008, 07:05 30.05.2008, 07:05
Meclis'ten Kürtçe kanalına onay


Meclis Genel Kurulu'nda, TRT Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının 6'ncı maddesine eklenen düzenleme ile Kürtçe yayına vize çıktı.

Düzenlemeye göre TRT, Türkçe dışındaki farklı dil ve lehçelerde de yayın yapabilecek.

Meclis Genel Kurulu'nda, TRT Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının görüşmeleri devam ederken, AK Parti ve DTP, tasarının 6'ncı maddesine eklenmek üzere önerge verdi. MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, önergedeki 'Türkçenin yanı sıra' ifadesine karşı çıktı. 'Türkçenin yanı sıra farklı dil ve lehçelerde yayın yapılması' ifadesi daha sonra Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın istemi üzerine 'Türkçe dışında farklı dil ve lehçelerde yayın yapılması' şeklinde değiştirildi.

Devlet Bakanı Aydın, tasarı hakkında soruları cevaplarken, Diyanet Vakfı'nın, Alevi ve Bektaşi inancıyla ilgili temel kaynakları, bilimsel bir yöntemle hazırladığını belirtti. Aydın, "Alevi inancı, Alevi kardeşlerimizin de gayretiyle, sadece sözlü bir inanç yorumu veya kültürü olmaktan çıkıyor, kaynaklarıyla beraber bu dönemde su yüzüne çıkıyor. Bu kaynaklara da dayanarak, Alevi inancıyla ilgili televizyonda programlar yapmayı düşünüyoruz." diye konuştu.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?