banner39

Medeniyetimiz kalemi kılıçtan üstün görmüştür'

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin tarihi dönemeçlerden geçtiği belirterek, "Medeniyetimiz kalemi kılıçtan üstün görmüştür" dedi.

Arşiv 28.05.2010, 22:15 28.05.2010, 22:15
Medeniyetimiz kalemi kılıçtan üstün görmüştür'


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bizim medeniyetimiz, gönüller fethetme üzerine kurulu bir medeniyettir. Bizim medeniyetimiz, her zaman, ama her zaman, kalemi, kılıçtan üstün görmüş bir medeniyettir" dedi.

Erdoğan, televizyonlardan yayımlanan "Ulusa Sesleniş" konuşmasında, Türkiye'nin tarihi dönemeçlerden geçtiği böyle bir süreçte bir kez daha vatandaşlarla birlikte olmanın, yaşananların heyecanını paylaşmanın mutluluğu içinde olduğunu söyledi.

Mayıs ayının, ekonomide ve dış politikada Türkiye'nin küresel ölçekte dikkatleri ve takdirleri üzerinde topladığı bir ay olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Küresel finans krizi karşısında ekonomimizin gösterdiği performans dünyada ilgi ve takdir toplarken, dış politikadaki atılım ve girişimlerimiz de geniş bir coğrafyada yankı buldu. Her zaman söylüyorum, bu millete, bu toprakların insanına, Türkiye'ye asla ve asla küçük düşünmek yakışmaz. Büyük düşünen, büyük adımlar atan, büyük hedefler belirleyip o hedeflere kararlılıkla ulaşan bir neslin torunları olarak, bizler de büyük düşünmek ve milletçe büyük hedefleri gözümüze kestirmek zorundayız."

Komşu ülkelerde ve bölgede huzuru, istikrarı, barış ve refahı çok önemsediklerini vurgulayan Erdoğan, "Hem o ülke halkları, hem de kendimiz için bir an önce tüm uzlaşmazlıkların en aza indirilmesini istiyoruz. Aktif dış politikamızın, sıfır sorun anlayışımızın temelinde, barıştan başka hiç bir gaye yoktur, olamaz" dedi.

Başbakan Erdoğan, Mayıs ayı içinde dış politika alanında atılan adımlara da değinerek, şunları kaydetti:

"İran'da, bölgesel barışı, küresel barışı çok yakından ilgilendiren, dünyanın da dikkatle izlediği bir anlaşmaya imza koyduk. İran, Türkiye'nin ve Brezilya'nın öncülüğünde, bin 200 kilogramlık düşük oranda zenginleştirilmiş uranyum karşılığında nükleer tesislerinde kullanmak üzere yakıt alacak ve takas işlemi, altını çiziyorum, Türkiye'de gerçekleşecek."

Başbakan Erdoğan, bu anlaşmanın, bölgeyi tehdit eden risklerin ortadan kaldırılmasına yönelik çok ciddi bir adım olmanın ötesinde, Türkiye'nin küresel ve bölgesel meselelerde nasıl güçlü ve öncü bir rol üstlendiğinin de kanıtı olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin komşularıyla mevcut sorunları çözüldüğünde, ihracat ve turizm gelirleriyle uluslararası yatırım miktarlarının çok daha artacağını vurgulayan Başbakan Erdoğan, bölge ülkelerinin, Irak'ın, Filistin'in, Azerbaycan'ın, Ermenistan'ın sorunları çözüme kavuştuğunda, bütün bölge ülkeleriyle birlikte Türkiye'nin de bundan olumlu etkileneceğini dile getirdi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"İran'ın, uluslararası toplumla olan problemleri çözüldüğünde, bütün bölge, dolayısıyla biz de rahat bir nefes almış olacağız. İşte bu gayeyle, bu niyetle aktif bir dış politika yürütüyoruz. Türkiye'nin güvenilir bir ülke olduğunu, iyi niyetli bir ülke olduğunu, adaletten ve hakkaniyetten yana olduğunu her fırsatta dile getiriyor, bunu somut girişimlerle destekliyor ve neticelerini de alıyoruz."

Ekonomi alanında da son derece olumlu sinyaller alındığını ve dünyanın ilgisinin çekildiğini belirten Başbakan Erdoğan, Nisan ayında ihracatın 9,4 milyar dolar olarak gerçekleşerek, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25.4'lük artış kaydettiğine dikkati çekti.

Erdoğan, yılın ilk 4 ayındaki ihracatın 35 milyar dolar gerçekleştiğini, geçen yılın ilk 4 ayına göre ihracatın yüzde 23 arttığını kaydetti.

Bütün bu olumlu gelişmelerin, gündelik hayata, çarşı pazara, aile bütçelerine, mutfaklara daha geniş bir ferahlık, bir canlılık, bir bereket olarak peyderpey yansıdığını belirten Erdoğan, "İnşallah daha da yansıyacak" dedi.

İhracattaki bu hızlı artışa paralel olarak işsizlikte de düşüş eğiliminin devam ettiğini belirten Başbakan Erdoğan, "Geçen yıl Şubat ayında yüzde 16,1 olan işsizlik oranı, bu yılın şubat ayında 1,7 puan azalarak yüzde 14,4 olarak gerçekleşti" diye konuştu.

Avrupa'da birçok ülkenin küresel finans krizi nedeniyle çok ağır faturalar öderken, zor dönemlerden geçtiğini belirten Başbakan Erdoğan, "Türkiye tam tersine bu süreçten, işte böyle böyle, hızla çıkıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası kuruluşların yanı sıra, uluslararası basın kuruluşlarının da Türkiye'nin krizden en az etkiyle sıyrıldığını teyit ettiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, 2010 ve 2011 yıllarının Türkiye'nin dünyada en hızlı büyüme kaydedeceği yıllar olacağına işaret etti.

Türkiye'de ekonomi alanında çok önemli, adeta devrim niteliğinde bir ilki gerçekleştirerek, Mali Kural Yasa Tasarısı'nı hazırladıklarını hatırlatan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Mali Kural, Türkiye'nin ekonomi politikalarının uzun vadeli olarak belirlenmesi ve bu hedeflere sıkı sıkıya bağlı kalınması anlamına geliyor. Yani biz, uzun vadeli hedefler belirliyoruz, bu hedeflere bağlı kalacağımızı taahhüt ediyoruz. İnşallah Mali Kural da yasalaştığında, Türkiye ekonomisi çok daha farklı bir boyut kazanmış olacak. Böylece ülkemiz, gerek yerli, gerekse yabancı yatırımcılar için daha istikrarlı, daha güvenli ve dolayısıyla daha da cazip bir yatırım alanı haline gelecek."

Tarım sektörünün milli gelire katkısının 2002 yılında, AK Parti iktidara gelmeden önce 36 milyar TL olduğunu hatırlatan Başbakan Erdoğan, 2009 yılında bu katkının 78.5 milyar TL seviyesine yükseldiğine işaret etti.

AK Parti hükümetlerinin hayvancılık konusunda da ilklere imza attığını belirten Erdoğan, hayvancılık desteklerinin bütçe içindeki payını büyük oranda artırdıklarını söyledi. Erdoğan, şunları kaydetti:

"Hayvancılıkla uğraşan kardeşlerim lütfen dikkat etsinler, 2002 yılında 83 milyon TL iken, bu rakam 2010 yılında 1 milyar 250 milyon TL'ye ulaştı yani tam 15 kat artış kaydetti.

2002'de 50 baş üstündeki işletme sayısı, burası çok önemli, 4 bin 300 iken 2009'da 18 bin 670'e yükseldi. Oranlarsan tam yüzde 434 artış. Hayvancılığa nasıl destek verdiğimizi görüyor musunuz?"

Yaş çay alım fiyatının da açıklandığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, 2010 yılında yaş çayın alım fiyatını yüzde 12 artışla 1 TL olarak belirlediklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, imkanlar arttıkça, Türkiye'nin şartları düzeldikçe, Türkiye büyüdükçe, bu imkanları halkın her kesimine adil şekilde paylaştırmaya, kademe kademe şartları iyileştirmeye devam edeceklerini belirterek, "Enflasyona halkımızı hiçbir zaman ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz. Buradan şunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Emanetiniz emin ellerdedir, emanetiniz ehil ellerdedir" dedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?