banner39

Medvedev: Bakiyev sizlere ibret olsun

Medvedev, eski Sovyet ülkeleri liderlerine, 'Sizin de sonunuz onun gibi olmasın' uyarısında bulundu.

Arşiv 17.04.2010, 04:49 17.04.2010, 12:47
Medvedev: Bakiyev sizlere ibret olsun


Kırgızistan muhalefet ayaklanmasıyla işbaşından uzaklaştırılan ancak bir türlü görevi bırakmayan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev’in istifa edip ülkeyi terketmesiyle rahat bir nefes aldı. Bakiyev Kazakistan’a gitti.

Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev de eski Sovyet cumhuriyetlerindeki liderlere Bakiyevi örnek göstererek uyardı.

Kazakistan Savunma Bakanlığı’na ait bir helikopter ile ülkesinden ayrılan Bakiyev, geçici yönetime istifa mektubunu gönderdi. Bakiyev mektubunda "Silahlı kişiler, devleti ele geçirirken, hiçbir suçu olmayan insanların ölümüne yol açtı ve Kırgızistan’ın imajına büyük zarar verdi. Tüm sorumluluk geçici hükûmetindir" dedi.

Kırgız liderin, Kazakistan’da Cumhurbaşkanı Nazarbayev ile biraraya geleceği belirtildi.

Geçici hükûmetin başbakanı Roza Otunbayeva ise Bakiyev’in ülkeyi iç savaşın eşiğine getirdiğini ve adalet karşısında hesap vereceğini söyledi.

Geçici hükûmet, 7 Nisan’da başkent Bişkek’teki protestoculara ateş açma emri vermekle suçladığı, eski Savunma Bakanı Barkit Kalyev’in tutuklandığını da açıkladı.

Bu arada, ülkenin güneyindeki Celalabad’da Bakiyev yanlılarının silahları toplatıldı.

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, eski Sovyet cumhuriyetlerindeki liderlerin Bakiyev benzeri politikaları izlemesi halinde benzer gelişmelerin bu ülkelerde de yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Kaynak: Ajanslar


 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?