banner39

Medvedev: G20 ileriye dönük bir adım

Rusya lideri Medvedev, G20 zirvesinin sonuçlarının iyi yönde atılmış bir adım olduğunu söyledi.

Arşiv 02.04.2009, 23:55 02.04.2009, 23:55
Medvedev: G20 ileriye dönük bir adım


İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen G20 zirvesine katılan liderler, zirveyle ilgili görüşlerini basın toplantısında açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, G20 zirvesinin sonuçlarının iyi yönde atılmış bir adım olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama ile müzakerelerin de iyi olduğunu ancak somut ilerlemeler kaydedilmediğini de ifade eden Medvedev, "Anlaşıldığı üzere bütün sorunları çözemeyebiliriz ama bu günün hedefi değildi zaten. Bunun bir dönüm noktası olduğunu söylemek isterdim ama sorumlu bir kişi olarak bunu söyleyemem" dedi.

Bununla birlikte anlaşmaya varılmasının tarihi yapısına dikkati çeken Medvedev, "20-25 yıl önce kimse, ekonomileri, zihniyetleri ve gelenekleriyle birbirlerinden bu kadar farklı ülkenin aynı masaya oturup da böylesine zorlu bir durumda ve bu kadar kıza süre içinde harekete geçebileceğini hayal bile edemezdi" dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da Obama'nın, Londra'daki zirvede dünya ticaretinin liberalleşmesi hakkındaki müzakerelerin sonuçlanması arzusunu dile açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

Barroso, bunun, bu yıl içinde Doha süreciyle ilgili anlaşmaya varmak bakımından olumlu bir sinyal olduğunu da kaydetti.

Zirveye katılan Japonya Başbakanı Taro Aso, zirvenin dünyanın başlıca ekonomilerinin büyümesine yeniden işlerlik kazandırmak bakımından önemli bir mesaj taşıdığını ifade etti.

Aso, düzenlediği basın toplantısında, zirvenin, başlıca sanayileşmiş ve kalkınmakta olan ülkelerin liderlerinin 1930'lardan beri meydana gelen en ciddi ekonomik krizden çıkmak için güçlendirici önlemler alması gerektiğini ortaya koyduğunu söyledi ve kalkınmakta olan ülkelere fon sağlanmasının önemine işaret ettiğini kaydetti.

Kanada Başbakanı Stephen Harper ise "mali krizden kaynaklanan istikrarsızlık ortamının geride kaldığı" yorumunda bulundu.

Harper, "İstikrarsızlığın en kötü yönlerinin arkamızda kaldığını düşünüyorum. istikrar henüz gelmedi ama belli bir istikrara kavuştuk. Ben ekonomiyi canlandırma önlemlerinin uygulanmasıyla daha olumlu haberler almaya başlayacağımız konusunda iyimserim" diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de zirveden memnun kaldığını belirten liderler arasında yer aldı.

Sarkozy, zirvede düşündüklerinin de ötesine geçebildiklerini belirttiği açıklamasında, "G20 ülkeleri uluslararası mali örgütlenmeyi temelden reformdan geçirmeye karar vermiştir ki bu da 1945'teki Bretton Woods anlaşmalarından beri hiç yapılmamış bir şeydir" ifadesini kullandı.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?