Medvedev: Hedef vizesiz düzene geçmek

Rusya Devlet Başkanı Medvedev, "Uzun vadede bütünüyle vizesiz düzene geçmeyi hedefliyoruz" dedi.

Medvedev: Hedef vizesiz düzene geçmek


Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Türkiye ile Rusya arasında uzun vadede bütünüyle vizesiz düzene geçmeyi hedeflediklerini söyledi.

Medvedev, Rixos Otel'de düzenlenen "Türkiye-Rusya Federasyonu İş Forumu" kapsamında yaptığı konuşmada, imzalanan anlaşmanın bir başlangıç olduğunu belirterek, "Biz uzun vadede bütünüyle vizesiz bir düzene geçmeyi hedefliyoruz" dedi.

"Türkiye ile Rusya arasında ekonomik ilişkilerin iyi düzeyde olmasından kuşku duyan birisi bu salona girdiğinde, bizim ülkelerimiz arasında yüksek düzeyde işbirliği olduğunu görebilir" diyen Medvedev, sözlerini, "Türkiye ziyaretimin bu forumla bitmesinden mutluluk duyuyorum" diye sürdürdü.

İki ülke arasındaki işbirliği konseyinin, "ilişkilerin çok yüksek düzeyde olduğunu gösterdiğini" ifade eden Medvedev, Rusya Federasyonu'nun bu tür kurulları, ülkeler arasında uzun yıllara dayalı yüksek düzeyde ekonomik işbirliği olduğu zaman kurduğunu kaydetti. Medvedev, bu kurulun görevinin, ekonomik ve politik ilişkileri daha ileri düzeye getirmek olduğunu belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, bugün imza atılan belgelerin birçoğunun, uzun müzakereler sonucunda oluşturulduğunu, yapılan anlaşmalarla yıllık ticaret hacminin dışında, "sadece yatırım bazında 25 milyon doların üzerine geçilmesinin beklendiğini, bu rakamın sadece yatırımları kapsadığının özellikle altını çizdiğini" kaydetti.

Dimitriy Medvedev, geçen yılın ekonomik açıdan zor bir yıl olduğunu, ancak bu yıla iyi başlandığını, ticaret hacminde artış olduğunu, ekonomilerin kriz durumunu aştığını söyledi.

"Kriz öncesi dönemdeki rakamlara ulaşabiliriz" diyen Medvedev, birkaç yıl içinde 100 milyar dolar hacme ulaşmanın hedeflendiğini hatırlatarak, "Eğer bunu yapmayı başarırsak, gerçekten Rusya ve Türkiye birer büyük dış ticaret partneri haline gelecektir. Bu seviye ülkelerimizin potansiyeline layık bir seviyedir ve burada bulunan herkes bu hedefe katkıda bulunmak için çaba harcayacaktır" diye konuştu.

Kaynak : AA

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 21:27
banner53
YORUM EKLE

banner39