banner39

Medvedev Kafkasya için yeni yapılanma istedi

Rus lider Kuzey Kafkasya'nın sorunlarını ve sosyal konuları ele alacak yeni bir birim kurulmasını istedi

Arşiv 09.06.2010, 15:04 09.06.2010, 16:14
Medvedev Kafkasya için yeni yapılanma istediDünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya devlet başkanı Dimitri Medvedev, Rusya'nın Kuzey Kafkasya Federal Dairesi temsilcisi Aleksander Hloponin’e Kuzey Kafkasya Sorunları Birimi adıyla yeni bir kurum oluşturulması talimatı verdi. Medvedev, yeni birimin statü ve yetkililerinin 2010 yılının Ekim ayına kadar belirlenmesini istedi.

Rus basınında yer alan haberlere göre, Medvedev bu talimatı insan hakları kuruluşları ve sivil toplum örgütleriyle ilişkileri yürüten özel birimin üyeleri ile yaptığı toplantı sonrasında verdi. Söz konusu toplantıya katılan STK temsilcileri ve sendika üyeleri ile Kuzey Kafkasya bölgesinin sorunları değerlendirildi. Toplantının ardından Hloponin’den Kuzey Kafkasya Yaşlılar Birimi kurulması da talep edildi.

Rusya lideri, hem Hloponin hem de içişleri bakanı Raşid Hurgaliyev’den Kuzey Kafkasya’da mevcut askeri kontrol bölgelerinin de kuvvetlendirilmesini istedi. Medvedev'in talimatları arasında, bölgedeki okul ve hastanelerin durumu hakkında ayrıntılı bir rapor hazırlanması, Çeçenistan’da cesetlerin incelenmesi için özel bir laboratuvar kurulması da bulunuyor.

Rus lider, 'çok yüksek düzeyde' olarak nitelediği Kafkasya’da yolsuzluğun Rusya’nın güvenliğini tehdit ettiğini de savundu.


 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?