banner15

Medvedev Kafkasya'da sertlik istiyor

Rus lider Kuzey Kafkasya'da "militanlara yardım edenlere" yönelik daha sert cezalar için emir verdi

Medvedev Kafkasya'da sertlik istiyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, son haftalarda yaşanan bombalı saldırıların ardından Kuzey Kafkasya'da süren savaşta 'demir yumruk' talebiyle yeni bir "anti terör timi" oluşturulmasını emretti.

Federal Güvenlik Servisi başkanı Aleksander Bortnikov ve Rusya Güvenlik Konseyi şefi Aleksander Bastrikin'den 19 Nisan'a kadar göreve başlamasını istediği yeni bir özel tim kurulmasını isteyen Rus lider, güvenlik şeflerinden "militanlara yardım edenlere yönelik daha sert cezalar" konusunda çalışma yapmalarını da söyledi.

Medvedev'in, bombalı saldırıları gerçekleştirenlerle ilgisi olan herkesin cezalandırılmasını istediği bildirildi.

Kuzey Kafkasya'daki direnişle mücadele için "özel yasalar" gerektiğini savunan Medvedev, bölgede Rus özel timlerin görev almasını istiyor.

Rüşvet ve yolsuzlukla mücadele

Dimitri Medvedev, ülkede toplumsal hastalık haline gelen rüşvetle mücadelede de sert önlemler alınmasını istedi. Alınan rüşvetin ve yolsuzluğun miktarı ile orantılı cezaların düşünülmesi gerektiğini kaydeden Rusya lideri, alınan rüşvetin müsadere edilmesinin ötesinde artan oranlarda cezaların verilmesinin daha caydırıcı olacağına dikkat çekti.

Rusya İçişleri Bakanlığı'nın geçen ay yayınladığı yeni rapora göre rüşvet rakamları ekonomik kriz döneminde üçe katlandı. 2008'de ortalama rüşvet rakamının 9 bin ruble (304 dolar) olduğu ülkede, 2009 yılında bu rakam 23 bin rubleye (776 dolar) çıktı.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2010, 13:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35