banner39

Medvedev, Kırgızistan'dan şiddete son verilmesini istedi

Rusya lideri Kırgızistan geçici hükümet Başkanı Otunbayeva ile görüşerek şiddete son verilmesini istedi.

Arşiv 13.06.2010, 23:20 13.06.2010, 23:33
Medvedev, Kırgızistan'dan şiddete son verilmesini istedi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Kırgızistan'ın güneyinde devam eden etnik çatışmalarla ilgili geçici hükümet Başkanı Roza Otunbayeva ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Medvedev, Kırgız liderden bölgede düzenin bir an önce sağlanmasını ve güven ortamının oluşturulmasını istedi.

Kremlin Basın Sözcüsü Natalya Timokova, yaptığı açıklamada, "Rusya Devşet Başkanı telefon görüşmesinde bölgede güven ortamının bir an önce sağlanmasını istedi. İnsanların ölümüne neden olan etnik savaşın en kısa sürede durdurulmasını talep etti." dedi.

Özbek nüfusun yoğunlukta olduğu Oş kentinde başlayan çatışmalar, Celalalabad'a da yansımış durumda. Ülkenin güneyinde maskeli gruplar ellerinde silah, bıçak ve sopalarla kaos oluşturmaya devam ediyor. Olağanüstü hal ilan edilen bölgeye ek askeri birlikler sevk edilmiş durumda.

Medvedev, görüşmede, Kırgız lidere, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün sekreterya seviyesinde pazartesi günü konuyu gündeme alacağını söyedi.

Kırgız temsilcilerin de katılması ile bölgede istikrar ortamının sağlanması için yapılması gereken çalışmalar ele alınacak.

KIRGIZ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ RUSYA'DAN YARDIM İSTEDİ

Öte yandan, Kırgızistan geçici hükümetinin Rusya'dan barış gücü asker talebine olumsuz cevap gelmesinin ardından, 67 sivil toplum kuruluşu Moskova'dan bölgeye barış gücü askeri göndermesini talep etti.

Rusya yönetimine mektup gönderen Kırgız örgütler, "20 milyondan fazla etnik grupların yaşadığı Fergana Bölgesi'nde çatışmaların artmaması için Rus askerinin Kırgızistan'a gelmesini istiyoruz. Tarihimizin zor dönemlerinde her zaman Rusya yardım elini bölgeye uzatmıştır." denildi.
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?