banner39

Medvedev Kuzey Akımı'na Finlandiya'yı da dahil etti

Rusya devlet başkanı Medvedev'in Finlandiya gezisi son buldu.

Arşiv 23.04.2009, 09:36 23.04.2009, 09:36
Medvedev Kuzey Akımı'na Finlandiya'yı da dahil etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Medvedev resmi görüşmeler dışında Finlandiya'daki vatandaşlar ile de bir araya geldi. Vatandaşlar Rusya ile sınır bölgesinde arsa satın almak istediklerini ve bu konuda yardımcı olunmasını istedi. Medvedev ise Rusya yasalarına göre satın almanın mümkün olmadığını ancak uzun süreli kira anlaşmalarının yapılabileceğini kaydetti. Bu teklif sadece Finlandiya tarafından değil Japonya ve Çin gibi ülkelerden de yapılıyor.

Uzmanlar sınır topraklarının satılmasının gelecekte onun kaybedilmesi ile sonuçlanacağını öne sürüyor. Görüşme öncesinde Fin yetkililerini en çok ilgilendiren konu Rusya'da başbakan ve devlet başkanının yetkilerinin belirlenmesiydi.

Basın mensupları mesele hakkında Medvedev'in görüşüne de başvurdu. Rusya başkanı her türlü yetkinin elinde olduğunu, başbakan ve bakanların faaliyetlerinden memnun kaldığı için kabineyi değiştirmeyi düşünmediğini ifade etti. Taraflar arasında elde edilen en önemli anlaşma ise Kuzey Akımı doğalgaz projesi konusunda oldu.

 Finlandiya boru kemerinin inşasına katılacağını bildirdi. Görüşmelere dışişleri bakanı Sergey Lavrov, devlet başkan yardımcıları Arkadiy Dvorkoviç ve Sergey Prihodko, ekonomik geliştirme bakanı Elvira Nabiullina da katıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?