banner39

Medvedev nanoteknoloji ile bire üç kazanacak

Nanoteknolojiye 10,6 milyar dolar yatırım yapacak olan Rus lider Medvedev, üç kat kazanacak.

Arşiv 07.10.2009, 03:05 07.10.2009, 07:09
Medvedev nanoteknoloji ile bire üç kazanacak


Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, devletin 2015 yılına kadar nanoteknoloji gelişimi için 318 milyar rublelik (10,6 milyar dolar) yatırım yapacağını söyledi. Rusya liderinin hedefi ise aynı dönemde üç kat kazanmak.

Moskova'da Uluslararası Nanoteknoloji Forumu'nun açılışında konuşma yapan Medvedev, Rusya'nın nanoteknoloji sürecinde önderlik etmek istediğini belirterek, "Mütevazı olmayan bir amaç peşindeyiz. Bunun için entelektüel potansiyele, organizasyon yeteneğine ve mali imkanlara sahibiz" diye konuştu.

Rusya'nın 2015 yılına kadar, 318 milyar rubleyi nanoteknolojiye kanalize edeceğini belirten Medvedev, nanoteknoloji ürünlerinin satışından da ülkenin 30 milyar dolar gelir sağlayabileceğini ifade etti. Medvedev, "Ümit ediyorum ki nanoteknoloji, nano endüstrisi, Rusya ekonomisinin en güçlü sektörlerinden biri haline gelecek. Bunun için yabancıların deneyimini kullanmayı ve adapte etmeyi ve bu alana yatırımcıları çekmeyi amaçlıyoruz." şeklinde konuştu.

Rusya'nın nanoteklonoji alanındaki hedeflerine ulaşmada personel yetersizliğinin ciddi engel oluşturabileceğini belirten Medvedev, Rusya'nın yurtdışında çalışan bilim adamlarının da nanoteknoloji projelerine dahil edileceğini söyledi. Medvedev, "Uzmanlara göre Rusya'nın nanoteknoloji alanındaki çalışmaları için 100 bin ile 150 bin arasında personele ihtiyacı var" dedi.

Medvedev, konuşmasında ayrıca, dünya genelinde nanoteknoloji piyasasının 2015'e kadar 2 trilyon dolardan 3 trilyon dolara ulaşabileceğini ifade etti.

Kaynak: Ajanslar


banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?