banner15

Medvedev, 'nükleer çantayı' teslim aldı

Yemin ederek bugün devlet başkanlığı görevine başlayan Medvedev, nükleer silahların kontrolünü sağlayan "nükleer çantayı" teslim aldı.

Medvedev, 'nükleer çantayı' teslim aldı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'nın devlet başkanı ve silahlı kuvvetler komutanı olarak bugün yemin ederek göreve başlayan Dmitry Medvedev, "nükleer çantayı" teslim aldı.Yemin töreninin ardından Vladimir Putin, Rusya'nın nükleer silahlarının kodlarının bulunduğu çantayı Medvedev'e teslim etti. Çanta teslimi sırasında Rusya Savunma Bakanı Anatoly Serdyukov da hazır bulundu.


Nükleer çanta açıldığında bir laptop bilgisayara benziyor. Çanta düşman nükleer saldırılarla ilgili erken uyarıları alabiliyor. Ayrıca çanta vasıtası ile devlet başkanı nükleer füzelerin ateşlenmesi emrini verebiliyor. Nükleer silahların ateşlenebilmesi için devlet başkanının ateşleme kodlarını Stratejik Füze Kuvvetleri (SMF) komutanlığına iletmesi gerekiyor.

Devlet başkanından nükleer kodların gelmesi üzerine SMF komutanlığı füzelerin ateşlenmesi için kodları çözüyor ve savaş planını füze merkezlerine, kara ve deniz hareketli füze rampalarına bildiriyor.

Rusya'da bu çantalardan üç adet bulunuyor. Diğer ikisi ise savunma bakanı ve genel kurmay başkanında bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 23:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35