banner15

Medvedev Rus askerini yurtdışına gönderecek

Medvedev yurtdışına asker gönderme yetkisi için kanun tasarısı teklifinde bulundu.

Medvedev Rus askerini yurtdışına  gönderecek


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, askerin sınır dışı operasyonlarına katılması ve bu konudaki yetki karmaşasının ortadan kaldırılması için Parlamentoya kanun tasarısını sundu.

Rusya ile Gürcistan arasındaki savaşın birinci yıldönümüne denk gelen bu girişim dikkat çekti. Soçi'de siyasi parti liderleriyle görüşen Dmitri Medvedev, daha sonra Parlamentoya askerlerin sınır dışı harekâtlara katılmasının önünü açan kanun tasarısını gönderdi. Gürcistan Savaşı'nı ima eden Medvedev, "Kanun tasarısı bir yıl önce meydana gelen olayla bağlantılı şekilde önerildi. Bu tür konular titizlikle ayarlanmalı." dedi.

2006 yılında kabul edilen Rus askeri mevzuatına göre devlet başkanı teröre karşı eylem amacıyla askeri yurt dışına sevk edebiliyor. Uzmanlar, söz konusu kanunun net olmadığını belirtiyor. Özellikle mevcut kanunun barış döneminde yetki karmaşasına yol açtığı söyleniyor.

Ağustos 2008'de Rusya Güney Osetya'ya karşı Gürcistan'ın saldırısını engellemek amacıyla bölgeye asker göndermişti. Savaşın ardından Rusya uluslar arası topluluk tarafından fazla güç kullanmak ve Güney Osetya ile Abhazya'nın bağımsızlıklarını tanımakla suçlandı.Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 14:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35