Medvedev: Vizelerin kaldırılması bir başlangıç

Medvedev, vizelerin kaldırılmasıyla ilgili olarak "Uzun vadede vizesiz bir düzene geçmeyi hedefliyoruz" dedi.

Medvedev: Vizelerin kaldırılması bir başlangıç

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Türkiye ile Rusya arasında vizelerin kaldırılmasının bir başlangıç olduğunu söyledi. Medvedev, "Bu bir başlangıç uzun vadede vizesiz bir düzene geçmeyi hedefliyoruz." dedi.

Rixos Ankara Otel'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Türkiye Rusya İş Forumu'na katılan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitri Medvedev önemli açıklamalarda bulundu. İki ülkenin potansiyelinde 100 milyar dolar ticarete ulaşmak bulunduğu bilgisini veren Medvedev, "Burada bulunun herkes 100 milyar dolara ulaşmak için çaba harcayacaktır." diye konuştu. 

Tekstil, gıda, kimya, kereste, tarım alanlarının önemli işbirliği alanları olduğunu vurgulayan Medvedev, "Bugün birçok önemli kararın altına imza atıldı müstesna anlaşma oldu. Elektronik sanayi alanında işbirliği alanları bulunyor. Tabiki ciddi işbirliği anlaşması yapılan alanları göz ardı edemeyiz. Vizeler kaldırılmış oldu. Tatile gelen insanların önemli bölümü için vize kaldırıldı. Bu bir başlangıç uzun vadede vizesiz bir düzene geçmeyi hedefliyoruz." değerlendirmesi yaptı.

RUBLE-TÜRK LİRASIYLA TİCARET, ORTAK BANKALAR

Yapılanların yanı sıra bazı sorunlarda bulunduğunu ifade eden Rusya Devlet Başkanı, gümrük duvarları olayı var, dövize bağımlık gibi problemleri sıraladı. Ticarette doların aksadığına dikkat çeken Medvedev, "Köklü bir şekilde milli dövizimizi kullanmayı geliştirmeliyiz. Çin tecrübesi bu alanda çok yaygın. Ticaret hacmimimizin önemli bölümünü ruble ve türk lirasıyla yapmanın yolunu bulmalıyız. Ortak banka kurulması lazım. Ortak bankalar olması lazım. 100 milyor dolarlık ticaret demek kendine özgü bankacılık istemekte. Kota sorunları var. Lojistik merkez sorunu var. Liman kapasiteleriyle ilgili sorun var." şeklinde konuştu. 

Kaynak: Ajanslar
 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 18:50
banner53
YORUM EKLE

banner39