banner39

Medvedev: Zararımızı Ukrayna karşılayacak

Medvedev, Rusya'nın Ukrayna tarafından Avrupa'ya doğal gaz transitine izin verilmemesinden dolayı 1.1 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı.

Arşiv 15.01.2009, 09:46 15.01.2009, 09:47
Medvedev: Zararımızı Ukrayna karşılayacak

Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev, Rusya'nın Ukrayna tarafından Avrupa'ya doğal gaz transitine izin verilmemesinden dolayı 1.1 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı.

News.ru haber ajansının haberine göre, dün Gazprom'un CEO'su Aleksey Miller'i kabul eden Medvedev, "Ukrayna yüzünden 1.1 milyar dolar zarar ettik. Bu rakam, Ukrayna tarafından bize geri ödenmelidir" diye konuştu.

Miller'den Rusya'nın tam zararının hukukçular ve uzmanlar tarafından hesaplanmasını talep eden Medvedev, ayrıca doğal gaz transitinin tekrar başlaması için ivedilikle hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Ukrayna'nın Gazprom'a gaz transitinin tekrar başlatılması için hazırlanan antlaşmayı kendilerine gönderdiğini kaydeden Miller ise, Ukrayna'nın doğal gaz transitinin tekrar başlaması için kendilerinden Ocak ayında 360 milyon, Şubat ve Mart aylarında 600 milyon metre küp doğal gaz talep ettiğini ifade etti.

Gazprom'un kimseye hediye doğal gaz vermeyeceğinin altını çizen Miller, Ukrayna'nın doğal gaz transitinin başlaması için tüm teknik şartlara sahip olduğunu, Ukrayna'nın bu önerisinin kesinlikle kabul edilmeyeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Rusya.ru

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?