Medya, iki bayat haberle Siirt'i vurdu

Doğan gurubu gazetelerinde dün olmuş gibi çıkan iki haberin de eski olduğu anlaşıldı.

Medya, iki bayat haberle Siirt'i vurdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hürriyet ve Milliyet'in aynı ilde biri bir yıl önce bir diğeri aylar önce yaşanmış iki ayır olayı yeniymiş gibi vermesi hem Siirt'te hem de ülkenin diğer bölgelerinde büyük tepkilere neden oldu.

Hürriyet gazetesi 21 Nisan'da manşetten verdiği haberle bir ay önce yargıya intikal etmiş bir olayı sankiy yeniymiş gibi, kendileri olayı ortaya çıkarmışlar gibi haber yaptılar. Oysa Valilikten yapılan açıklamada olayın yaklaşık bir ay önce meydana geldiği ve sorumlular hakkında gerekli işlemler yapıldığı belirtildi.

Gazetenin yaptığı haber tüm Siirt halkını derinden etkiledi. Kentte herkes kendini olayların sorumlusu gibi hissediyor.

Hürriyet'in haberinin etkisini henüz üzerinden atamamış Siirt halkı pazartesi yani bugün bir kez daha sarsıldı. Kent bugün de Milliyet gazetesinin manşetinden verdiği haberle neye uğradığını şaşırdı. Milliyet Hürriyet'i de geçerek bir yıl önceki bir olayı yeni, üç gün önce basına yansıyan olayın hemen ardından meydana gelmiş gibi verdi. Üstelik bu sonraki olayın çocuk olan hem mağdurları hem de failleri olayı unutmak üzereyken haber yeniden yapıldı. Çoğu rehabilite edilen çocuklar ailelerine de teslim edilmişti. Ama Milliyet'te çıkan haber üzerine çocukların dünyası bir kez daha yıkıldı.

BAŞBAKAN'DAN TEPKİ

Başbakan Erdoğan Siirt'teki olaylar ve iki gazetenin tutumu için sert konuştu. Erdoğan "Bu gazetecilik değildir. Basın ahlka ilkesine uygun değildir. Haberler bölgede pskilojik yıkımlara neden olabilir." dedi.

BAKAN ÇUBUKÇU: MEDYANIN YAPTIĞINI ANLAMIŞ DEĞİLİM

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Siirt'te yaşanan tecavüz olayları haberinin veriliş biçimiyle ilgili olarak, "3 yaşında tecavüze uğrayarak ölmüş bir çocuğun otopsi fotoğrafı tüm açıklığıyla kullanılmış. Bu resmi toplumla paylaşmanın habercilik ilkelerini kamuoyunun takdirine bırakıyorum" dedi.

Siirt'te bir süre önce ortaya çıkan tecavüz olayının ardından bugün de basında Pervari'de YİBO öğrencisi 8 çocuğun, 2 ve 3 yaşındaki bebeklere tecavüz ettikleri haberleriyle ilgili olarak Bakan Çubukçu Meclis'te gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Çubukçu, hadisenin yaklaşık 1 yıl önce gerçekleştiğini olay üzerine Cumhuriyet savcılığı tarafından soruşturma açıldığı bazı sanık ve mağdurların yargılanma sürecinin tamamlandığını söyledi. Olayla ilgili kişilerden kimisinin cezaevinde bulunduğunu, kimisinin koruma kararıra alındığını söyleyen Bakan Çubukçu, "Değerlendirme yapmamın bir Bakan olarak altını çizmek istiyorum. Bu olayın 1 yıl önce gerçekleşmiş olduğu haberi yapan gazete tarafından çok kısa küçük bir ayrıntı olarak yer aldığını söylerim. Daha önce devlet Bakanlığı dönemimde de zanlıların ve mağdurların çocuk olduğu haberler söz konusu olduğunda yapılması gereken bir takım değerlendirmeler var" dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2010, 18:57
banner53
YORUM EKLE

banner39