banner39

Medyedev Filistin devletinin kurulmasını destekleyecek

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Filistin devletinin kurulmasını destekleyeceklerini söyledi.

Arşiv 07.04.2009, 11:34 07.04.2009, 11:34
Medyedev Filistin devletinin kurulmasını destekleyecek

Medvedev, Filistin lideri Mahmud Abbas ile Moskova'daki görüşmesinin başında yaptığı açıklamada, "Rusya Orta Doğu sorununun çözümünü ve özellikle Filistin devletinin kurulmasını destekleyecek" dedi.

Abbas da yaptığı açıklamada, Rusya'nın bu sorunun çözümüne sunduğu katkı ve bu yıl içinde Moskova'da yapılması planlanan ancak tarihi henüz belirlenmeyen Orta Doğu Konferansı girişiminden dolayı teşekkür etti.

Orta Doğu ile ilgili konuların Rusya ile birlikte koordine edilmesi gerektiğine inandığını belirten Abbas, "Bölgedeki durumla ilgili her türlü konuda Rusya'nın koordinasyonuna çok büyük önem vermekteyiz. Bunun önemli olduğuna inanıyoruz ve bu pratiği sürdürme niyetindeyiz" diye konuştu.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik 3 haftalık saldırısı sırasında Rusya'nın yaptığı yardımlara da teşekkür eden Abbas, "İnsanlar bu yardımı hissediyorlar ve farkındalar" dedi.

Abbas, Rus Vremya Novostey gazetesine yaptığı açıklamada ise Rusya'nın bu yıl içinde yapmayı planladığı Orta Doğu Konferansı'nın yakın zamanda düzenlenmesini umduğunu belirterek, "Ben Moskova'daki Orta Doğu Konferansını en kısa sürede yapmamız gerektiğine inanıyorum. Bu konferans yeterince ertelendi. Amacı Orta Doğu'da barışı sağlamak olan uluslararası çabaların bir kanalda toplanmasını ümit ediyoruz" ifadesini kullandı.

Abbas, Rusya'nın Filistin yönetimine vermeyi planladığı ancak İsrail yönetiminin geçişine izin vermediği 50 adet askeri araç ile 2 adet helikopter konusuna da değinerek, "Bu helikopterlere Filistin toprakları içinde ihtiyacımız var. Örneğin geçen hafta Batı Şeria'daki Ramallah'a acil olarak yetişmem gerekiyordu" dedi.

Rusya'nın saygın ekonomi gazetelerinden Kommersant da konuyla ilgili yayımladığı haberde, Rusya'nın Orta Doğu Konferansını ABD Başkanı Barack Obama'nın temmuz ayında Rusya'ya yapacağı ziyarete denk getirmeye çalıştığını kaydetti.

Gazete, Moskova'nın Abbas'a ateşli silah, 5 bin adet saldırı silahı, bin adet tabanca ve 300 adet mitralyöz sözü de verdiğini duyurdu.

Abbas, bugün Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile de bir araya gelecek.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?