banner39

Mehdi Ordusu, ABD güçlerini ürküttü

Irak'ta yeniden direnişe geçen Mehdi Ordusu'na Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi de hedef olurken, Amerikan helikopteri iniş yapamadı.

Arşiv 28.03.2008, 14:59 28.03.2008, 16:33
Mehdi Ordusu, ABD güçlerini ürküttü


Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Irak'ta işgal güçlerine karşı yeniden direnişe geçen Mehdi Ordusu'nun havan topu saldırıları devam ederken, Bağdat'ta Amerikan Helikopteri askerî havaalanına inemedi. İşgalci güçlerin Irak'taki en büyük üssü Yeşil Bölge bugün de, Mehdi ordusunun havan saldırılarının hedefi oldu.

Amerikan güçlerine ait helikopterler iniş yapacakları sırada başlayan havan saldırısı, helikopterlerin kırmızı alarma geçmesine ve kaçış manevrası yapmasına sebep oldu.

TARIK HAŞİMİ DE HEDEF OLDU

Yetkililer, havan saldırısının asıl hedefinin Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi'nin ofisi olduğunu bildirdi. Haşimi'nin ofisinin çok yakınına düşen havan topları, 1 kişinin ölümüne ve pek çok insanın yaralanmasına sebep oldu.

Dünden bu yana, içinde çok sayıda yerli ve yabancı diplomatın yaşadığı Yeşil Bölge'ye, 50'nin üzerinde havan düştü. Dün akşam saatlerinde, tüm Bağdat'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı, sözkonusu bölge için de geçerli.

Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği'nce yayınlanan bir yazıda, işgalci güçlerin tüm çalışanlarının sığınaklarda kalması ve ancak mecburi durumlarda çelik yelek ve miğfer ile dışarı çıkmaları tavsiye edildi.

Bağdat'ta bir türlü engellenemeyen silahlı çatışmaların önüne geçebilmek için yürürlüğe giren sokağa çıkma yasağı, Yeşil Bölge'ye düzenlenen saldırıları engelleyemedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?