banner39

'Mehdi Ordusu Lübnan'da eğitildi'

New York Times, Irak'taki Mehdi Ordusuna Lübnan'da Hizbullah'ın eğitim verdiği ileri sürdü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Mehdi Ordusu Lübnan'da eğitildi'

New York Times Gazetesi, Amerikalı bir istihbarat görevlisine dayanarak verdiği haberde, Hizbullah'ın Lübnan'da bin ila 2 bin arasında Şii Milisi eğittiğini ileri sürdü.

New York Times gazetesi, Amerikalı bir istihbarat görevlisine dayanarak verdiği haberde, Hizbullah'ın Lübnan'da bin ila 2 bin arasında Şii milisi eğittiğini bildirdi. Hizbullah'ın küçük bir eğitmen gurubunu Irak'a gönderdiği de iddia edildi.

İsmi açıklanmayan istihbaratçı, Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu milislerinin de Hizbullah'tan eğitim alan Şii milislerden olduklarını söyledi. Görevli, "Bunlar Mehdi Ordusu'nun en iyi eğitim görmüş savaşçılarıdır" dedi. Amerikalı istihbaratçı, Iraklı milislerin Hizbullah'tan silahlar, bomba yapımı, istihbarat, suikastler gibi konularda eğitim aldığını ifade etti. Gazete, bu istihbaratın, insan ve elektronik kaynaklarla Irak'ta tutuklananlardan alınan bilgilere dayandığını bildirdi.

NY Times'ın haberinde, "iki örgüt arasında bu ilişkilerin kurulmasına İran, hatta Suriye'nın yardımcı olmuş olması muhtemeldir" deniyor.

Mehdi Ordusu'nun Irak'daki gücünün büyük bir hızla büyüdüğüne dair işaretler var. Bu da ABD yönetimini kara kara düşündürmeye başladı bile.

Sadr mahallesine ABD mi saldırdı?

Sadr güçlerinin Bağdat'daki kalesi ve 3 milyon Şii'nin yaşadığı Sadr mahallesi hala geçen hafta gerçekleştirilen havan ve araç saldırılarının ABD destekli olabileceği belirtiliyor. Sünni kaynaklar, olayla hiçbir bağlantılarının olmadığını ilan ettiler.

200 kişinin ölümüne ve yine çok sayıda insanın daha öldüğü misilleme eylemlerine yol açan saldırılan 2003'deki Amerikan işgalinden bu yana bir günde yaşanan en kanlı olaylardı. Ama saldırılar Mehdi Ordusu'nu daha da güçlendirdi. Binlerce genç Mehdi Ordusu saflarına katılıyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?