Mehdi Ordusuna müdahale başladı

Irak ordusunun Mukteda Sadr taraftarlarından baş yardımcısı dahil 400 kişiyi tutukladığı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mehdi Ordusuna müdahale başladı

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Irak ordusu ülkedeki milis ve direniş gruplarına karşı saldırılarını başlattı. Mukteda Sadr taraftarlarından baş yardımcısı dahil 400 kişinin tutuklandığı kaydedildi. Irak Başbakanı Nuri El Maliki, yeni güvenlik projemizde kanun dışı olan herkesin hiç ayrım yapılmaksızın, devlet karşıtı kabul edilip haklarında tutuklama ve yakalatma  uygulanacak dedi.

Hükümetten başka bir yetkili, Mehdi Ordusu ve benzeri grupların artık namlunun ucunda olduklarını belirtti. Sadr'ın bürosundan yapılan açıklamada ise, Sadr'ın basın müdürü Şeyh Abdülhadi Darraci'nin Bağdat'ın doğusundaki Baladiyet'te tutuklandığı belirtildi.

Amerikan ordusu da başkentin doğusunda düzenlenen baskında, yasadışı bir silahlı örgütün liderinin tutuklandığı bildirdi, ancak tutuklanan kişinin kimliğini açıklamadı.

Sadr'ın yardımcısı için gösteri çağrısı

Irak'ta Şii lideri Mukteda Sadr'ın Bağdat'ta tutuklanan başyardımcısı Şeyh Abdülhadi Darraci'nin serbest bırakılması için gösteri çağrısında bulunuldu. Sadr'ın Necef'teki yardımcılarından Abdülrezzak Nidavi, Darraci ve gözaltına alınan diğerlerinin serbest bırakılmasını talep ederek, cuma namazından sonra gösteri yapılmasını istedi.

"Amerika'nın ateşle oynadığını ve sabırlarının tükenmekte olduğunu" söyleyen Nidavi, "bu barbarca davranışın sükunetle karşılanmayacağını" belirtti.

Bu arada, başkentin doğusunda düzenlenen, Darraci'nin tutuklandığı baskında, Darraci'nin bir korumasının öldürüldüğü, 4 kişinin daha gözaltına alındığı kaydedildi.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?