banner39

Mehir Vakfı Filistinli gençleri evlendirecek

Türkiye'den faaliyet gösteren Mehir Vakfı, talep üzerine 200 Filistinli çifti evlendirme kararı aldı.

Arşiv 20.04.2010, 17:26 20.04.2010, 17:31
Mehir Vakfı Filistinli gençleri evlendirecek

Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı Danışma Kurulu Üyesi Tahir Polat, Filistin'den gelen talepler doğrultusunda bu ülkede yaşayan 200 çifti evlendirme kararı aldıklarını belirtti.

Hayırseverleri, Filistin'de bir genç çiftin gönüllü kayınpederi veya kayınvalidesi olmaya davet eden Polat, "2 bin TL veya bin Euro katkı vererek bir gencin yuva kurmasına ve mutlu olmasına vesile olabilirsiniz." dedi. 

Konya Gazeteciler Cemiyeti toplantı salonunda basın açıklaması yapan Polat, 1996 yılından bu yana Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan, Afganistan, Ermenistan, Somali, Sudan, Irak gibi ülkelerde insanların yuva kurmasına yardımcı olduklarını ifade etti.

Üzgün, çaresiz, bıkkın ve yorgun bir şekilde İsrail hükümetinin Gazze başta olmak üzere Filistin'de işlediği cinayetleri ve zulümleri seyretmek zorunda kaldıklarını kaydeden Polat, "Bu insanlık dramına hepimiz dur demek mecburiyetindeyiz. Kimimiz elimizle, kimimiz dilimizle, kimimiz ruhumuzla, kimimiz duamızla kimimizde duruşumuzla. İsrail hükümetinin bu tutum ve davranışlarını kınıyoruz. Bizler, Konya'da ülkemizde ve tüm dünyada barış, huzur ve güven ortamında tüm insanlık mutlu bir şekilde yaşasın istiyoruz. Bu barış ortamını sağlayacak her aktivitenin içinde yer almaya gayret ediyoruz." diye konuştu.

Gazze şehrinde faaliyet gösteren bir sivil toplum örgütünde yöneticilik yapan Muhammed El-Harezen'in Mehir Vakfı'ndan Filistinli bin çiftin düğün masraflarını karşılamalarını istediğini anlatan Polat, "Biz de kendilerine 200 çiftin düğününe yardımcı olabileceğimizi söyledik. Bugün, bu sözümüzü yerine getirmek için vakıf olarak düğmeye basmış bulunmaktayız." ifadesini kullandı.

Vakıfların insan odaklı kuruluşlar olduğunu hatırlatan Polat, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bizler, hizmetlerimizi din, dil, ırk, mezhep ve meşrep ayrımı gözetmeksizin yürütmekteyiz. Filistinli 200 gencin yuva kurması için nasıl çaba gösteriyorsak, İsrail vatandaşı olup, maddi imkansızlık nedeniyle evlenemeyen Yahudi gençler de vakfımıza müracaat ettikleri takdirde yardım ederiz. Yahudi gençler de bizden aynı kibarlığı, aynı naifliği, aynı nazik ilgi ve alakayı göreceklerdir. Bizim İsrail halkıyla bir problemimiz yok. Biz İsrail hükümetinin ve Siyonist zihniyetin mazlum Filistin halkına yapmış olduğu zulmü kınıyoruz."

Polat, vatandaşlara şu çağrıda bulundu: "2 bin TL veya bin Euro katkı vererek bir gencin yuva kurmasına ve mutlu olmasına vesile olabilirsiniz. Ayrıca ayni yardım etmek isteyen hayırseverlerimize sesleniyorum. Mobilya, ev tekstili, bayan iç ve dış giyim, erkek iç ve dış giyim, beyaz eşya, mutfak eşyaları, perde, halı ve yolluk, züccaciye guruplarında yapacağınız yardımlar için vakfımızın 0-332-236 14 60 nolu telefonumuzu arayarak gerekli bilgiyi alabilirsiniz."

Polat, merkezi yönetim, yerel yönetimler ve yurt dışı çalışmalarda tecrübeli sivil toplum kuruluşlarının da desteğini beklediklerini sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Cihan

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?