banner15

Mehmet Emin Aga vefat etti

Batı Trakya'da İskeçe'nin seçilmiş müftüsü Mehmet Emin Aga sabaha karşı hayatını kaybetti.

Mehmet Emin Aga vefat etti

Dünya Bülteni Haber Merkezi

16 yıl önce İskeçe'de seçimle göreve gelen ve 1995'te Yunanistan mahkemeleri tarafından müftülüğü işgal ettiği gerekçesiyle yargılanıp 6 ay hapis yatan Mehmet Emin Aga vefat etti. Yaşamı boyunca Batı Trakya Türk toplumu adına mücadele veren ve uzun süredir karaciğer yetmezliği çeken Mehmet Emin Aga sabah saat 06.00 da kendi evinde hakkın rahmetine kavuştu.

Başbakan Erdoğan, Anavatan Genel Başkanı Mumcu ve DYP Lideri Ağar, yaşamını yitiren İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga için birer mesaj yayımladı. DSP Genel Başkanı Sezer ve Genel Sekreter Ahmet Tan’ın ise cenaze törenine katılmak üzere yarın İskeçe’ye gidecek.

Mehmet Emin Aga Kimdir ?

1932'de Batı Trakya'nın İskeçe Bölgesi nin Şahin köyünde dünyaya geldi Yunanistan da başladığı ilk tahsiline 2. Dünya Savaşı'nda Bulgar işgali sırasında bir Bulgar okulunda devam etti. Yunanistan'da iç savaş patlak verince eğitimi yarıda kaldı. Iskeçe Müfüsü Sabri Efendi'den Arapça öğrendi. Sabri Efendi'nin vefatından sonra Şahin köyüne dönerek, bir hoca dan ders aldı.

Daha sonra Gümülcine'de medrese tahsilini tamamladı. Şahin Medresesi'nin açılmasına yardım etti ve 25 yıl burada hocalık yaptı. Yardımcılığında bu lunduğu İskeçe Müftüsü'nün vefaı etme sinden sonra İskeçe Valisi tarafından vekaleten müftülüğe atandı.

Bu görevi hak etmediğini söyleyen Aga, Batı Trakyalı Türkler'in içinde bulunduğu zor durum ve bölgedeki Türkler'in ısrarları üzerine en kısa zamanda - 1920 yılında kabul edilen 2145 sayılı müftülük kanununa göre-seçimle müftünün tayin edilmesi şartıyla İskeçe Müftülüğü'ne vekalet etmeyi kabul etti.

Yunan Devleti tarafından Gümülcine Müftülüğü'ne kanunlara aykırı olarak asaleten müftü atanması sonucunda durumu protesto etmek için görevinden istifa etti. Evine çekilerek 3.5 ay evinde kaldı. 17 Ağustos 1990'da İskeçe Bölge si'ndeki 120 camide cemaat tarafından yapılan oylamayla 4 kişi arasından İskeçe Müftüsü seçildi. 23 Ağustos sabahı valilik tarafından gönderilen bir yazıyla görevinden alındığı ve yerine valilik tarafından yeni birinin atandığı duyuruldu Seçimle geldiğini ve yine gideceğini söylemesine rağmen 20 kadar Yunan polisi tarafından zor kullanarak müftülükten dışarı atıldı. Bu esnada ağır yaralanan Mehmet Emin Aga hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Bunun üzerine Batı Trakya'daki Türkler çeşitli gösterilere ve protestolara başladılar. Bu olaylarda Yunan polisinin zor kullanması sonucunda 35 soydaşımız yaralandı.

Batı Trakyalı Türkler 45 gün camileri kapatarak protestolarına devam ettiler. Berat Kandili'nin yaklaşması ve Mehmet Emin Aga'nın girişimleriyle camiler açıldı. Berat Kandili dolayısıyla yayınladığı mesajda İskeçe Müftüsü unvanını kullanan Mehmet Emin Aga aleyhine kamu davası açıldı. Dava sonucunda Aga 10 aya mahkum edildi. 6.5 ay mahkum kaldıktan sonra mide kanaması geçiren Aga sağlık durumunun elvermemesi sebebiyle geriye kalan 109 günlük hapis cezası paraya çevrilerek serbest bırakıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48