banner15

Mehmet Genç için şükran gecesi

İktisat Tarihinin önemli isimlerinden Mehmet Genç için sevenleri tarafından şükran gecesi düzenleniyor.

Mehmet Genç için şükran gecesi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Osmanlı İktisat Tarihi'nin önemli isimlerinden Mehmet Genç adına sevenleri tarafından şükran gecesi düzenleniyor.

Mehmet Genç'in öğrencileri ve sevenleri tarafından 8 Mayıs Perşembe Günü saat 19.00'da Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi'nden "Üsküdarlı Bir İlim ve Kültür Adamı Mehmet Genç - Şükran Gecesi" düzenlenecek.

Fotoğraf sergisi ve kokteyl ile başlayacak olan şükran gecesinde Prof. Dr. Korkut Tuna, Beşir Ayvazoğlu, Prof. Dr. Mehmet İpşirli, Prof. Dr. Murat Çizakça ve Doç. Dr. Erol Özvar'ın birer konuşma yapmaları bekleniyor.

MEHMET GENÇ KİMDİR?

1934 yılında Arhavi'de doğdu. Ailesinin yedinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Mülkiye mezunu olan Genç, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde Prof. Dr. Ömer Lütfi Barkan'ın asistanı olarak akademik hayata başladı. Sanayi Devriminin Osmanlı Sanayiine Etkisi adlı doktora tezini hazırladı. 1966 yılında araştırmalarını detaylandırmak için Başbakanlık Arşivi'nde çalışmaya başladı.

Mehmet Genç, dünyada Osmanlı iktisat tarihinin yatağını, Osmanlı İmparatorluğu'na bakışı değiştiren isim olarak tanınıyor.

Uzun yıllara dayanan çalışmalarıyla, "Niçin geri kaldık?", "Sanayii Devrimi Osmanlı İmparatorluğunu nasıl etkiledi?" sorularına verilen popüler cevapların asılsızlığını gösteren birçok araştırmaya imza attı.

2001 yılında aynı kitap ile "Aydın Doğan Vakfı" özel ödülüne layık görülen Mehmet Genç, bu ödülü reddetmişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 12:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35