Mehr: Erdoğan'ın çıkışı Arap toplumları etkileyecek

İran ajansına göre, Erdoğan'ın tavrı, uzlaşmacı Arap liderlerini yerinden edebilir.

Arşiv 02.02.2009, 11:03 02.02.2009, 11:43
Mehr: Erdoğan'ın çıkışı Arap toplumları etkileyecek

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'ın Mehr haber ajansına göre, Arap halkı tarafından sıcak karşılanan Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın Davos'taki son tavrı aslında rejim liderlerinin tabutuna vurulan son çiviydi ve bu, yakın zamanda uzlaşıcı Arap liderlerine karşı halkın ayaklanmasına yol açacak gibi.    

Ajansta bugün yayınlanan yorumda, 'Şaşkın Batılıların gözleri önünde dünyanın önemli bir toplantısında, İsrail'in yasa dışı rejim liderine karşı Erdoğan'ın devrim meydana getiren itiraz, Türkiye'nin özgür Başbakanının, Arap liderleri ve insan hakları savunucularının aksine cani Peres'in zulmü ve yalancılıklarına daha fazla tahammül edemediğini  gösterdi' denildi.

Yorumda şu ifadeler kullanıldı:

"Peres ve Erdoğan için adaletsiz süre tanımasında taraflı davranışları ortaya çıkan toplantı moderatörü, Türkiye Başbakanına, İsrailli liderinin yalanlarını cevaplamasına izin vermedi ve ateş küresine dönen Erdoğan, daha sert bir şekilde Filistin mazlum
halkının ve Müslüman halklarının içinden geçen sözleri  Peres'e dökerek, "Siz adam öldürmeyi iyi bilirsiniz" dedi.     

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa tabii heyecanla koltuğundan kalkarak kucaklaşmak için Erdoğan'a gitti. Ancak Erdoğan, Arap dünyasının sessiz tutumuna  duyduğu öfkeyi gizleyemedi ve öfkeyle salonu terk etti. Musa, Arap dünyasında sempati kazanmak amacıyla görünüşte Erdoğan'ın arkasından çıkmak istiyordu, ancak BM Genel Sekreteri Moon elini tuttu ve oturmasını sağladı.

ERDOĞAN'DAN ARAP LİDERLERE BİR DERES

Ajans, haber yorumunda, Orta Doğu uzmanı Hasan Hanizade'nin değerlendirmelerine de başvurdu. Hanizade, Erdoğan'ın  tutumuyla ve bunun Arap dünyasındaki etkileri
ile ilgili olarak şunları söyledi: "Erdoğan'ın tepkisi, uzlaşıcı Arap liderlerini çok zor durumda bıraktı. İsrail'in Gazze halkına yönelik cinayetleri  karşısında sessiz kalan bazı Arap liderleri, Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın yüzlerce kameraya karşı Siyonist rejim lideri Peres'in sözlerine sert tepki göstermesini beklemiyorlardı.    

Bu arada, Türkiye geleneksel olarak uzun zamandır Siyonist rejim ile açık bir diplomatik ilişki içinde. Erdoğan'ın bu hareketi, İsrail'e karşı politikalarda tabunun kırıldığı şeklinde değerlendiriliyor.

Şu ana kadar Türkiye'de hiçbir siyasi sima Siyonist rejime karşı böyle sert bir tutum sergilemedi ve bu yüzden Erdoğan'ın bu son tavrı, gaspçı rejim liderlerini şaşkına uğrattı.

Bu hareketin, hem Siyonist rejim hem de uzlaşıcı Arap liderleri için çok önemli siyasi getirileri olacak."

Hanizade'ye göre, İsrail'e siyasi şok yaşatan Erdoğan'ın bu coşkulu ve hesaplı hareketi, İsrail rejiminin, 22 günlük savaşında Gazze halkını öldürdükten sonra önemli bölgesel müttefiklerini kaybettiğini ve gelecekte siyasi bir izolasyon yaşayacağını gösteriyor.     Arap tarafında da, Türkiye Başbakanının hareketi, Madrid, Şarm el Şeyh, New York ve Davos konferanslarında Siyonist rejim liderlerinin yanında oturan ve olumsuz sonuçlarına aldırış etmeden onlarla müzakerelerde bulunan uzlaşıcı Arap liderler zor durumda kalacaklar.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?