banner39

Mekke görüşmeleri ikinci gününde

Mekke'de başlayan Hamas ve el-Fetih görüşmeleri ikinci gününde. Nazzal, "3 gün içinde anlaşma olabilir" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mekke görüşmeleri ikinci gününde

Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde dün başlayan Hamas ve El Fetih görüşmeleri ikinci gününde de devam ediyor. Taraflar, Gazze Şeridi'nde çatışmalara yol açan görüş ayrılıklarını aşarak Filistin topraklarında bir ulusal birlik hükümeti kurmayı amaçlıyor. Her iki kanadın da liderleri bir anlaşmaya varıncaya kadar Mekke'de kalacaklarını söylüyorlar. Liderler şiddetin durması ve koalisyon hükümeti önerisini görüşüyor.

El Fetih lideri ve Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, dün iktidardaki Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal'la görüşmüştü. Meşal, uluslararası topluma yaptığı çağrıda görüşmelerden çıkacak karar ne olursa olsun, ciddiye almalarını istedi. Abbas, kurulacak yeni bir yönetimin İsrail'i tanıması ve önceki barış anlaşmalarına uyması gerektiğini söylüyor.

Bazı gözlemciler, bu görüşmeleri, iç savaşın önlenmesi ve ulusal birlik hükümeti kurulması için son fırsatlardan biri olarak değerlendiriyor. Hamas'la El Fetih arasında şimdiye kadarki görüşmelerden sonuç alınamadı. Abbas ve Meşal son olarak iki hafta önce Suriye'de bir araya gelmişlerdi.

Hamas hareketinden bir yetkili, Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde Filistin krizine bir çözüm bulmak amacıyla bir araya gelen Hamas ile El Fetih liderlerinin 3 gün içinde bir anlaşmaya varmasının beklendiğini söyledi.

Hamas'ın siyasi bürosunun üyelerinden Muhammed Nazzal, Hamas'ın siyasi büro lideri Halid Meşal ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın bu sabah saatlerinden başladıkları görüşmeye atıfta bulunarak, "3 gün içinde bir anlaşmaya varacağımızı sanıyorum. Öğleden sonra (Mekke'de) yapılan görüşme çok olumluydu, samimiydi. Herkes diyalogun başarılı olmasından başka bir seçeneğimizin olmadığı konunda hemfikir" dedi.

Nazzal, "Hamas ile El Fetih, tarihi bir dönüm noktasında bulunduğumuza ikna oldu. Bir anlaşmaya varmalıyız, çünkü bunun alternatifi birbirimizi öldürmek" ifadesini de kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?