banner15

Mekke'de İzdiham Yüzlerce Kişi Öldü

Mina'da şeytan taşlama sırasında izdiham çıktığı, çıkan izdihamda yüzlerce kişinin öldüğü bildirildi. Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Hamid Bin Abdullah El Mane, izdihamda 369 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Görgü şahitleri daha fazla olabileceği

Mekke'de İzdiham Yüzlerce Kişi Öldü

Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde Hac ibadeti sırasında hemen her yıl yaşanan senaryo bu kez alışılandan daha korkunç boyutlarda gerçekleşti. Mekke'de şeytan taşlama sırasında çıkan izdihamda yüzlerce ölü olduğu bildirildi. Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Hamid Bin Abdullah El Mane, izdihamda 369 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Görgü şahitleri ölü sayısının açıklanandan daha fazla olabileceğini ifade ediyorlar. Yaralı sayısı hakkında henüz rakam verilmedi.

Olay esnasında Mina'da bulunan görgü şahitlerinden Türkiyeli hacı Sabahattin Tekin, izdihamın önünde cereyan ettiğini ve yüzlerce kişinin öldüğünü açıkladı. Dünya Bülteni'ne açıklamada bulunan Tekin, izdihamın şeytan taşlamaya giden yol üstündeki seyyar satıcıların bulunduğu yerlerde meydana geldiğini ve ölü sayısının 400'den fazla olduğunu söyledi. Yüzlerce ambulansın ölüleri taşıdığını belirten Tekin, bölgede bulunan yüzlerce askerin herkesin dikkatini çektiğini kaydetti. Tekin, bizzat kendisinin saydığı ölü sayısın 200'den fazla olduğunu vurguladı. İzdihamın meydana geldiği bölgeye ise giriş ve çıkışlar durduruldu. 

Ölen iki Türk'ün isimleri açıklandı

Mekke'de bugün meydana gelen izdihamda birkaç Türk'ün öldüğü de belirtildi. Son yapılan açıklamada 9 Türk'ün öldüğü kaydedildi. Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Mina'da şeytan taşlama sırasında Cemerat Köprüsü'nde yaşanan izdihamda, İstanbul 15. kafileden Aysun Şen ile Gülendam Kurt yaşamını yitirdi. Diyanet İşleri Başkan Yardımcı Fikret Karaman, ilk belirlemelere göre 3 yaralı Türk hacının bulunduğunu söyledi. Karaman, Diyanet yetkililerinin ölenlerin ve yaralıların götürüldüğü hastanelere yönlendirildiklerini söyledi.

Bu yıl hacı olanlar arasında yaklaşık 100 bin Türk vatandaşı da bulunuyor. Bayramın ilk günü kurbanlarını kestikten sonra hacı olan yaklaşık 3 milyon Müslüman, üçüncü ve son gününde şeytan taşlamayı sürdürüyordu. Hacılar, bu akşamdan itibaren ülkelerine dönmeye başlayacak.

Olay 13.45 civarında meydana geldi

Görgü tanıklarının ifadelerine göre izdiham, Mina'daki şeytan taşlama alanının üst kat girişinde yerel saatle 13.45 civarında meydana geldi. Şeytan taşlama alanında bir milyona yakın hacı, özellikle ikinci katın giriş bölgesinde toplandı. Aşırı sıcakla birlikte uzun süre taşlama için bekleyen hacılar, güvenlik nedeniyle askerlerin yanında beklemeye başlayınca, arkadan gelenlerin sıkıştırmasıyla karşı karşıya kaldı ve izdiham yaşandı.
   
Derhal müdahale eden Suudi yetkililer, askerleri alana sokarak, ezilen insanları belli noktalarda toplamaya başladı. İki noktada toplanan hacılar, daha sonra gelen bir kamyonun içindeki beyaz kefenlere sarıldı ve yere yatırıldı. Ardından alana gelen kamyona  cesetler tek tek yüklendi. Ölen hacıların cesetlerinin Mina'da bulunan Muaysem Hastanesi'ne, yaralıların Nur Hastanesi ile diğer hastanelere götürüldüğü bildirildi.

Geniş Güvenlik önlemleri

Bu yıl hac için olağanüstü güvenlik önlemleri alan ve helikopterlerle sürekli havadan kontrol yapan Suudi Arabistan izdihamın yaşandığı böygeye yüzlerce asker gönderdi. Askerlerin özellikle önemli şahsiyetleri korumak için bir kordun oluşturdukları ifade edildi. Yaklaşık 2.5 milyon kişinin katılması nedeniyle her yıl dünyada en büyük kalabalığı toplayan ibadet olan hacda en çok can kaybı genellikle 'Allahu Ekber' diye tekbir getirerek şeytan taşlandığı sırada yaşanıyor.

Bugün de Camarat köprüsüne akın eden yüz binlerce kişinin 400 metrelik bir alanda hacılara ait çantaların düşmesi sonucu izdihamın yaşandığı kaydedildi. Suudi Arabistanlı yetkililer, izdiham çıkan bölgedeki hacıların, yanlarında, akışı olumsuz etkileyen eşyalar taşıdığı ve organize hareket etmediğinden de yakındı. Güvenlik yetkilileri paniği önlemeye çalışırken, sağlık görevlileri de cesetleri ve yaralıları uzaklaştırdı. Ancak öyle büyük bir kalabalık vardı ki, çoğunluk bir grubun ezildiğinin farkına bile varmadı.

İzdiham hemen her yıl meydana geliyor

Bu arada 1998 yılında şeytan taşlama sırasındaki izdihamda 119 hacı ölürken, 2001 yılındaki şeytan taşlama sırasındaki izdihamda 35 kişi, 2003 yılındaki izdihamda da 14 hacı hayatını kaybetti. 2004 yılında ise, yine aynı yerde meydana gelen izdihamda 9’u Türk 251 kişi hayatını kaybetmişti.

Öte yandan Mekke'de ölen Türk hacı sayısı 40’a yükseldi. Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Türk hacılardan Mehmet Güngör, Şışe bölgesinde geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Güngör’ün vefatıyla birlikte 3 Aralık 2005 tarihinden bu yana ölen Türk hacılarının sayısı 40’a ulaşmış oldu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48