banner15

Mekke'de Otel Çöktü: 53 Ölü

Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde hacıların kaldığı bir otelin çökmesi sonucu en az 53 kişinin öldüğü bildiriliyor. Ölenlerin çoğunluğu Mısır, Tunus ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden.

Mekke'de Otel Çöktü: 53 Ölü
Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde hacıların kaldığı bir otelin çökmesi sonucu çok sayıda kişinin öldüğü bildiriliyor. Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Mansur el Türki, 53 kişinin öldüğünü açıkladı. Sözcü, ölenlerden 11'inin erkek, sekizinin kadın olduğunu bir cesedin ise tanınamayacak halde olduğunu belirtti.

Yaklaşık 60 kişinin de yaralandığı haber veriliyor. Kabe yakınlarındaki el Gazel caddesinde bulunan el Necd adlı otel yerel saatle 13.30'da çöktü. Olay yerindeki bir Suudi yetkili yaklaşık 50 kişinin sağ olarak kurtarıldığını söyledi. Ölenlerin çoğunluğunun Mısır, Tunus, Hindstan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden olduğu tahmin ediliyor. İlk bilgilere göre ölenler arasında Türk yok.

Otelin bulunduğu yere ambulanslar ve sağlık ekipleri sevk edilirken, enkaz üstünde helikopterle de keşif yapılıyor. Üç vinç ve iki buldozer enkazı kaldırmak üzere çalışıyor. Suudi İçişleri Bakanlığı otelin neden çöktüğünün araştırıldığını açıkladı. Bir görgü tanığı, 9 katlı otelde önce yangın çıktığını, bir helikopterin yangına suyla müdahale ettiğini, ardından da binanın çöktüğünü kaydetti.

Pazar günü başlayacak hac sezonu için Mekke'de halen bir milyona yakın hacı adayı bulunuyor. Yetkililer bu seneki sayının iki buçuk milyonu bulacağını tahmin ediyor. 1990'da Mina Tüneli'nde yaşanan izdihamda 1426 kişi hayatını kaybetti. 2004'te yaşanan benzer bir faciada da 251 kişi öldü.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48