banner15

Mekke'deki Kayıp Türk Hemşireler Ölü Bulundu

Diyanet İşleri Başkanlığını'nın Mekke'deki hastanesinde görev yapan ve kayıp olduğu belirtilen iki Türk hemşirenin cesedine enkaz altında ulaşıldığı belirtiliyor. Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde çöken otelde ölen hacı sayısının 76'ya çıktığı kaydedi

Mekke'deki Kayıp Türk Hemşireler Ölü Bulundu

Gayrı resmi bilgilere göre, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Mekke'deki Hastanesinde görevli Hemşire Şengül Uzuner ve Handan Kurtuluş'un cesetleri çöken otelin enkazı altında bulundu. Kabede namaz kılmak ve alışveriş yapmak üzere El Gaza Oteli'nin çöktüğü gün Hastaneden ayrılan hemşirelerin cesedi bu gece 03.00 sularında enkaz aaltından çıkartıldı. İki hemşireder o günden bu yana haber alınamıyordu.

Ölü sayısı 76'ya yükseldi

Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde çöken otelde ölen hacı sayısının 76'ya çıktığı bildirildi. Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Nayef bin Abdulaziz'in bugün faciayı görüşmek üzere olağanüstü toplantı yapacağı belirtildi. Bakanlık sözcüsü General Mansur el Turki, en son gelen bilgilere göre 76 kişinin hayatını kaybettiğini ve 62 kişinin ise yaralandığını söyledi. Ölenlerin 48'inin erkek, 28'inin ise kadın olduğunu kaydeden el Turki, "Ölenler arasında Suudiler, Arap asıllı Fransızlar ve Yemenliler var. Cesetlerden 40'ı hala teşhis edilemedi" dedi. Turki, enkazdan kurtarma operasyonu sırasında 41 kişinin de sağ olarak çıkarıldığını dile getirdi. Bölge sivil savunma direktörü General Adil Zamzami, binanın aşırı yük sebebiyle çöktüğünün anlaşıldığını belirtmişti. 
 
Öte yandan, Ürdün 5 vatandaşının kayıp olduğunu bildirirken, Fransa, ülkesinde yaşayan 7 Cezayirlinin ölenler arasında bulunduğunu, Birleşik Arap Emirlikleri 3 vatandaşının öldüğünü, 2'sinin ise kayıp olduğunu belirtti. Perşembe gününden beri sese duyarlı cihazlarla kurtarma görevlilerinin çalışmalarına devam ettiği kaydedildi. Çok katlı ve eski bir bina olan otel perşembe günü çökmüştü. Pazar günü hacılar, sabah namazının ardından Mekke'den ayrılarak hacca başlamak üzere Mina'ya gidecek. Perşembe günü saat 13:15 sıralarında meydana gelen olayda, çöken otelde yaklaşık 140 hacı adayının kaldığı belirtiliyordu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48