banner39

Mekke'den Filistin'e ittifak müjdesi

Hamas ve El-Fetih liderlerinin Mekke’deki görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Abbas, Heniyye'yi ulusal birlik hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mekke'den Filistin'e ittifak müjdesi

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Hamas ve El-Fetih liderlerinin Mekke’deki görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Anlaşma, Kral Abdullah’ın da katıldığı bir basın toplantısıyla ilan edildi.

 

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, İsmail Heniyye’yi ulusal birlik hükümetini kurmakla görevlendirdi ve yeni hükümeti uluslararası topluma ve daha önce imzalanan anlaşmalara saygı duymaya (ihtirama) çağırdı.

 

Hamas Siyasi Büro Şefi Halit Meşal, Kral Abdullah’a teşekkür ettiği konuşmasında Hamas ve El-Fetih’in anlaşmayı hiçbir şekilde bozmayacaklarını söyledi.

 

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye ise konuşmasında, Suudi Arabistan’ın Taif Anlaşması’na ev sahipliği yaparak Lübnan’daki iç savaşa son verdiğini hatırlatarak, Kral Abdullah’ın kendileriyle konuşmasını babanın oğluyla konuşmasına benzetti.

 

Heniyye, Filistin’in ilk ulusal birlik hükümetini kurma görevini kendisine verdiği için Mahmud Abbas’a teşekkür ederek, “Sorumluluğu gereği gibi taşıyarak ulusal birliği koruyacağız” dedi.

 

Heniyye, Filistin Hükümeti’nin görevini hakkıyla yerine getireceğine söz verdi.

 

Daha sonra konuşan Suudi Arabistan Kralı da, duaları kabul ederek bu anlaşmanın sağlanmasını nasip eden Allah’a hamdederek, Filistinli liderlerin bu anlaşmaya özgür iradeleriyle vardıklarını ve yine özgür iradeleriyle anlaşmayı koruyacaklarına inandığını söyledi.

 

Anlaşmanın ilanı sonrası El-Cezire televizyonuna açıklamada bulunan Filistin Başbakan Yardımcısı Nasıruddin Eş-Şair, “Bugün bizim için bayram günüdür” dedi. Eş-Şair, bu anlaşmanın Filistin halkına vaat edildiğini ve bu vaadin bugün yerine getirildiğini söyledi.

 

Hamas ve El-Fetih liderlerinin Mekke’de vardıkları anlaşmaya göre, yeni hükümette Hamas’a 9 bakanlık, El-Fetih’e 6 bakanlık, diğer Filistinli gruplara 4 bakanlık verilecek. 5 bakanlık ise bağımsız isimlere teslim edilecek. Bunlardan 3’ünü Hamas, 2’sini El-Fetih belirleyecek.

 

Mahmud Abbas’ın İsmail Heniye’yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirirken “uluslararası meşruiyete ve daha önce imzalanan anlaşmalara saygı duyma (ihtiram)” ifadesini kullanması dikkat çekti.

 

Mahmud Abbas daha önceki görüşmelerde “iltizam/bağlı kalma” kelimesinde ısrar ediyor, Hamas ise “ihtiram/saygı duyma” kelimesinin kullanılmasını istiyordu.

 

Bakanlıklar

 

Yetkililer, maliye ve dışişleri bakanlığının kimlere gideceğinin netleştiğinden söz ediyor.

  
 

Sızan bilgilere göre, El Fetih iktidarının eski kültür bakanlarından Ziad Ebu Amr, dışişleri bakanlığı için düşünülüyor.

 

Maliye Bakanlığı'nın da bu görevi geçmişte de yapmış olan Selim Feyyad'a gitmesi bekleniyor.

 

En tartışmalı konulardan birisi ise güvenlik teşkilatlarını denetleyen içişleri bakanının kim olacağı.

 

Tarafların bu göreve dışarıdan, bağımsız bir ismin getirilmesi konusunda uzlaştığı haber veriliyor.

 

ABD ve İsrail temkinli

 

ABD ve İsrail, Mekke'de yapılan açıklamaya ihtiyatla yaklaştı.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, henüz hükümetin oluşum biçimi ve siyasi programına ilişkin ayrıntıların bilinmediği kaydedildi.

 

Açıklamada hükümetin Başkan Bush'un iki devletli çözüm formülüne bağlı olduğu yinelendi.

 

İsrail ise kurulacak hükümetin İsrail'i ve geçmişteki tüm anlaşmaları tanıması, ayrıca şiddetti reddettiğini açıkça ilan etmesi gerektiğini duyurdu.

 

Mahmud Abbas, 19 Şubat'ta Orta Doğu barış sürecini yeniden canlandırmak üzere İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile bir araya gelecek.

 

Gözlemcilere göre, bu tarihten önce bir anlaşmaya varılması görüşmeler öncesinde Filistinlilerin durumunu güçlendirecek.

 

Anlaşmaya bir türlü varılamaması taraflar arasındaki iktidar mücadelesini de tırmandırmıştı.

 

Geçen hafta Hamas ve El Fetih arasındaki çatışmalarda 20 kişi hayatını kaybetmişti. Aralık ayından bu yana ölenlerin sayısı ise 80'i geçti.

 

Dokuz aydır süren arayış

 

Hamas'ın geçen yılki seçimlerde El Fetih'in yıllar süren iktidarına son vermesinden sonra taraflar arasında çetin bir iktidar mücadelesi başlamıştı.

 

Taraflar ulusal birlik hükümetiyle geçen Ocak ayında, Hamas'ın genel seçim zaferi ardından İsrail, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'nin getirdiği mali boykotu kırmayı umuyor.


 

Hamas'ı terör örgütü kabul eden bu ülkeler, hükümeti muhatap kabul etmiyor ve yardımlarının örgütün eline geçmesini engelleme gerekçesiyle, yıllardır Filistin yönetimine aktarılagelmiş mali kaynakları alıkoyuyorlardı.

 

Hamas, yardımların yeniden başlaması için İsrail'i tanıma ve şiddeti açıkça reddetme taleplerine şimdiye dek yanaşmamıştı.

 

Geçen yılın Mayıs ayında, tarafların üzerinde uzlaşabileceği bir siyasi zemin olması için İsrail cezaevlerinde bulunan önde gelen Filistinli siyasetçiler, "mahkumlar belgesi" olarak anılan bir bildirge hazırlamıştı.

 

Direnişin 1967'de işgal edilen topraklarla sınırlı tutulmasını ve İsrail'in üstü kapalı olarak tanınmasını öngören bildirgenin başta yarattığı heyecana rağmen, bu belge de anlaşmazlıkları gidermeye yetmedi.

 

Hamas'ın belgenin bazı noktaları üzerindeki itirazları karşısında Filistin lideri Mahmud Abbas, konuyu referanduma götüreceğini ilan etti.

 

Bu amaçla Hamas'a tanınan süreler tekrar tekrar uzatıldı, referandum kozu yerini erken genel seçime gitme tehdidine bıraktı, ancak Abbas bu adımları hayata geçirme aşamasına gelmedi.

 

Şiddet olaylarının yoğunlaşması ise bölge ülkelerini de gitgide kaygılandırdı.

Mısır uzun süre taraflar arasında aktif olarak arabuluculuk yaptı. İlan edilen ateşkesler genellikle bir kaç gün, ya da en fazla bir kaç hafta içinde bozuldu.

 

Ürdün Kralı Abdullah, Irak ve Lübnan'daki sorunlara da işaret ederek, bölgenin üç iç savaşla birden karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulunmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?