Meksika Köfezi'ndeki petrol ABD kıyılarına ulaştı

Amerika kıyılarını tehdit eden sızıntı sonrası Louisiana, Missisippi, Alabama ve Florida eyaletlerinin kıyı kesimleri büyük tehlike altında

Meksika Köfezi'ndeki petrol ABD kıyılarına ulaştıDünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri Sahil Güvenliği, Meksika Körfezi açıklarındaki, çöken platformun kırılan bir borusundan sızan petrolün, Amerika'nın güney sahillerine ulaşmaya başladığını duyurdu.

Geçen hafta bir patlama sonucu çöken petrol platformundan günde 5000 varil petrolün suya karıştığı tahmin ediliyor.

Louisiana'da olağanüstü hâl ilan edilirken, ABD Başkanı Barack Obama, yardım için tüm kaynakların seferber edileceğini söyledi. Kıyı bölgelerinde yaşayan bazı sakinler, petrolün kokusunu alabildiklerini belirtiyor.

petrolplatformu-yangin.jpg

Bu arada devam eden petrol sızıntısının çevreye vereceği zararı azaltmak amacıyla bölgede kontrollü yangın çıkartılıyor. Denize sızan petrolün yakılmasıyla Louisiana kıyılarının ve vahşi yaşamın korunması amaçlanıyor.

Çöken petrol platformunun işleticisi firma BP, Amerikan Savunma Bakanlığı'na sızıntıyı önlemek için özel ekipman verilmesi çağrısında bulundu. Daha önce, uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, Meksika Körfezindeki sızıntının, muhtemelen dünyanın en büyük petrol sızıntısı felaketi olduğu belirtilmişti.

Amerikan İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano petrol sızması ve sonucunda oluşan çevre felaketinin ulusal düzeyde önemli bir olay olduğunu söyledi.

petrolsizinti.jpg

BBC'nin haberine göre, Meksika Körfezindeki felaket, Başkan Obama'nın Atlas Okyanusu'nun ve Meksika Körfezi'nin bazı bölümlerini denizde yapılacak petrol ve doğalgaz aramalarına açma kararını tekrar tartışmaya açtı.

Beyaz Saray, Obama'nın kararını savunurken, çevreciler, son sızıntı ile birlikte kararın gözden geçirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Üst düzey Beyaz Saray yetkilisi David Hayes ise, açık denizlerde petrol arama planlarının bilmsel temellere dayandığını ve hangi bölgelerde petrol aramanın uygun olacağının bilimsel olarak belirlendiğini söyledi.

Petrol sızıntısına Meksika Körfezi’ndeki bir petrol arama platformunda meydana gelen patlama yol açtı. Petrol borusunun patlamada kopan kısmı denizin bin 500 metre derinliğinde bulunuyor. Kazada kaybolan 11 işçi ise hala bulunamadı.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2010, 13:15
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
memocan
memocan - 11 yıl Önce

abd orta doguda asyada afrikada petrol icin soykirim yapmiyormu,insallah meksika korfezindeki o petrol platformundaki patlama abd yide yok eder boylece dunyada baris olur,insanlikta kurtulmus olur

banner39