Meksika Körfezi'nde çevre faciası büyüyor

Yayılan petrolü toplamak için denize indirilen çelik bölmenin içinde buzlanma meydana geldi bu nedenle işlemlere ara verildi.

Meksika Körfezi'nde çevre faciası büyüyorDünya Bülteni/Haber Merkezi

Meksika Körfezi’nde son 21 yılın en büyük çevre faciasında, denize her gün tonlarca petrol akmaya devam ediyor.

Öte yandan, üç hafta önceki kazanın ardından yayılan petrolü toplamak için denizin altına indirilen çelik bölmede işlemlere ara verildi. Denizin bin 500 metre altına indirilen bölmenin içinde buzlanma meydana geldiği bildirildi.

Denizin altında petrol püsküren iki delikten büyük olanının üzerine yerleştirilmeye çalışılan çelik bölme, buzlanma üzerine yana çekildi.

Çelik bölmenin üzerine takılacak dev borularla, petrolün yüzde 85’inin bir tankere toplanması planlanıyordu. Bu yöntem, derin sularda ilk kez deneniyor.

Üç hafta önce bir petrol platformunda meydana gelen patlamadan bu yana, her gün 750 bin litre petrol denize yayılıyor.

Petrol kuyusunun sahibi İngiliz British Petroleum, uzmanların incelemelerini sürdürdüğünü, bu yöntemden şimdilik vazgeçilmediğini duyurdu.

7.95 milyon litre su-petrol karışımı toplandı

Amerika Birleşik Devletleri’nin Louisiana ve Alabama eyaletleri kıyılarına kadar yayılan petrol tabakasını temizleme işlemi ise sürüyor. 190 kadar geminin katıldığı çalışmalarda, şimdiye kadar su ile karışık 8 milyon litre petrol toplandığı bildirildi. BP’nin Körfez temizleme operasyonunun şefi Doug Suttles de toplanan karışımın yüzde 10’unun petrol, kalanının su olduğunu söyledi.

Gemilerle denize ham petrolü parçalayacak kimyasallar atılıyor. Bazı yerlerde ise denizdeki petrol tabakası ateşe veriliyor.

Olay, 1989 yılında Alaska’da meydana gelen Exxon Valdez faciasından buyana, Amerika’daki en büyük çevre felaketi olarak nitelendiriliyor.


 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2010, 13:10
banner53
YORUM EKLE

banner39